5 września 2013 20:17

Łukasz rozwiązuje stary projekt na Dziewicy – powstaje Atak bezzębnego szkraba VI.7+

Nie tak dawno Łukasz Dudek działał na Plemniku w rejonie Strzelnicy (w efekcie powstała Partenogeneza VI.6/6+), początek września to już bardzo mocny akcent w Olsztynie (koło Częstochowy). 3 września Łukasz rozwiązał tam stary projekt biegnący najbardziej honorną połacią Dziewicy. Powstał Atak bezzębnego szkraba.


Dziewica, Olsztyn (fot. Artur Pierzchniak / wspinka.org)

Atak… padł po siedmiu dniach pracy. Według Łukasza trudności oscylują wokół VI.7+. W sumie około 20 ruchów, dwa cruxy, po drodze wygodne resty. A oto co Łukasz powiedział nam o drodze:

Podchodząc pod skałę nie da się nie zauważyć charakterystycznego okapu, przez który biegnie droga. Dojście pod wspomniane miejsce idzie pionową płytą z połogimi wnękami. Na szczęście cruxy występują w tej pionowej części :-)

Pierwszy crux nich znajduje się na startowym brzuszku – polega na dynamicznym wyjściu ze słabego ścisku do obłej nierówności na skale i przestrzale do klamy. Tutaj wystarczy mocno się trzymać.

Drugi crux pod okapem to wejście w dwa bardzo małe ściski, sięgnięciu w podchwyt, z niego z poprawką za okap do pozytywnych krawądek. Tu z kolei trzeba mocno się trzymać i jeszcze na dodatek wierzyć, że nogi się nie ześlizgną. Znalazłem jednak pewną zależność na to miejsce – im mocniej się trzymałem, tym nogi pewniej stały!

Duże brawa dla Łukasza za samą drogę i przede wszystkim za to, że chce mu się rozwiązywać linie, które prze lata pozostawały zagadkami…

***

PS Droga figurowała jako projekt od 1996 roku. Warto dodać, że linia została sztucznie spreparowana (czyt. podkuta). Łukasz w porozumieniu ze środkowiskiem częstochowskim postanowił zakleić wykute chwyty i doprowadzić drogę do jej pierwotnego kształtu.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Szacun!!! [1]
    A już myślałem, że nikt się do tego kawałka skały…

    6-09-2013
    Błażej