23 września 2013 11:48

Cassidy i MacLeod przechodzą zmrożoną Bellavistę, ale nie na szczyt

Alan Cassidy i Dave MacLeod rzutem na taśmę przechodzą najtrudniejsze wyciągi słynnej Bellavisty (8c) na północnej ścianie Cima Ovest di Lavaredo w Dolomitach.


Alan Cassidy i Dave MacLeod

Bellavistę wytyczył Alexander Huber w samotnej wspinaczce zimą 1999 roku (trudności A4), a dwa lata później w lipcu 2001 roku uklasycznił linię, proponując wycenę 8c. Tym samym powstała pierwsza 8c w alpejskiej ścianie. Pierwszego powtórzenia drogi dokonał w 2002 roku Mauro Bubu Bole. Później na topie meldowali się Helmut Kotter, David Lama, Luka Krajnc i Dani Moreno (młody Hiszpan sugeruje 8b+). W sierpniu tego roku droga doczekała się pierwszego kobiecego powtórzenia za sprawą Sashy DiGiulian.

Wracając do dzielnych Brytyjczyków. Podczas 10-dniowego pobytu w Dolomitach musieli zmierzyć się nie tylko z trudnościami technicznymi samej drogi, ale także z warunkami. Niskie temperatury, śnieg i deszcz sprawiły, że byli jedynym zespołem działającym w ścianie Cima Ovest.


Dolomity pod śniegiem – "Czy powinniśmy uderzyć dzisiaj na 8c na północnej ścianie?"

Kluczowe wyciągi Bellavisty udało im się poprowadzić ostatniego dnia przed powrotem do domu. Szczęśliwie był to dzień, w którym warunki na drodze były najlepsze.


Schemat “Bellavisty” do półek na Cassinie

Pierwsze trzy wyciągi (7b, 6c+, 6a+) poprowadził za jedną długością liny Alan. Warto zacytować ich dialog na stanowisku, gdy dotarł tam Dave:

– It?s F**%$%^ so cold
– I don?t want to be here
– F%^* sake, this is so $%&t, nothing gets my hands warm
– these pegs are all so F%&*@?$

Na następne trzy wyciągi prowadzenie przejął Dave. Przeszedł 7a+ i 7b i wykonał rozgrzewkowe rozpoznanie na kluczowym wyciągu 8c w okapie. Efekt rozpoznania totalnie go zaskoczył. Wyciąg był wyjątkowo suchy i przyszła moc, której nie spodziewał się przy tych warunkach.


Suszenie chwytów podczas wcześniejszych prób

Kolejna próba okazała się szczęśliwa i Dave zameldował się na stanowisku przed ostatnim trudnym wyciągiem 8a. Ten wyciąg prowadził Alan. Ostatnie przebyte przez zespół 3 wyciągi doprowadziły ich do półek na drodze Cassina. Stąd Alan i Dave wycofali się zjazdami do podstawy ściany.

Mysza

Źródła: davemacleod.blogspot.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Pod szczyt ściany? [5]
    Hmmm. Pod szczyt w sensie do podstawy ściany. Tak? Czy…

    23-09-2013
    Śmigacz