4 września 2013 12:23

Andrzej Bargiel – na nartach z Shishapangma

Andrzej Bargiel postawił sobie kolejne wymagające wyzwanie: 25-latek chce wejść na Shishapangmę (8013 m) w rekordowym czasie i zjechać z jej wierzchołka. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, rekord może zostać pobity na przełomie września i października br.


Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel jest doświadczonym skialpinistą. To trzykrotny Mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim. Najwyżej był trzeci w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Był także w pierwszej dziesiątce Pierramenta – „Tour de France” skialpinizmu.

Jego największym sukcesem jest rekord świata w biegu na Elbrus (5642 m n.p.m. w czasie 3h i 23 min), pobił wtedy o 32 minuty rekord Denisa Urubki.

Do tej pory Andrzej zaliczył dwa zjazdy na dużych wysokościach w Himalajach. Uczestniczył w wyprawie na Manaslu (8163 m), jednak niesprzyjające warunki zmusiły go do zjazdu z 7600 do bazy na wysokości 4800 m. Podczas drugiej na Lhotse (8516 m) zjechał z 7900 do bazy na 5900 m.

Wyprawa ma być początkiem większego projektu „Hic sunt leones”, którego celem są zjazdy z najwyższych szczytów ziemi. W ekipie oprócz Andrzeja znajdują się: Grzegorz Bargiel (brat Andrzeja, doświadczony TOPR-owiec), Dariusz Załuski (himalaista i filmowiec) i Marcin Kin (fotograf).

Po raz pierwszy Shishapangmę zdobyli w 1964 roku Chińczycy. Dopiero we wrześniu 1987 roku Wanda Rutkiewicz z Ryszardem Wareckim oraz Artur Hajzer z Jerzym Kukuczką (nową drogą) zostali pierwszymi Polakami, którzy weszli na wierzchołek. Wtedy Jerzy Kukuczka zjechał z Shishapangmy na nartach z grani szczytowej (ok. 8000 m).

Na pierwsze wejście zimowe Shishapangma czekała do 2005 roku. Wtedy na jej szczycie stanęli Piotr Morawski i Simone Moro. Po raz pierwszy na nartach w 1985 roku zjechał z Shishapangma Austriak Peter Woergoetter, choć nie ma pewności, czy udało mu się to z głównego wierzchołka.

Z ciekawostek warto dodać, że Andrzej będzie testował kombinezon stworzony dla niego przez markę Pajak.

Źródła: redbull.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum