5 sierpnia 2013 11:22

We Flatanger powstaje Iron Curtain 9b

Oj posypią się pewnie trudne drogi we Flatanger. Zapowiedzią serii jest rozwiązanie przez Adama Ondrę ubiegłorocznego projektu Larsa Auduna Nornesa w jaskini Hanshallaren. 3 sierpnia powstał Iron Curtain 9b.


Adam na innej norweskiej nowości – "Purgatory" 9a, Hell
(fot. Petr Pavlicek)

Ondra już jakiś czas temu zapowiadał, że nastawia się w tym roku właśnie na wspinanie w norweskim rejonie. Wczesną wiosną obił tu szereg linii oscylujących ponoć w granicach 9b. Warunki we Flatanger jak dotąd odbiegały od idealnych –  było bardzo ciepło i wilgotno… Wspinając się na Iron Curtain Adam walczył nie tylko trudnościami, ale i z mokrymi chwytami. W sumie praca nad drogą zajęła mu 6 dni plus wiele dni oczekiwania na względnie dobre warunki. Teraz jest już podobno lepiej…

Dodajmy, że to właśnie stropem potężnej, granitowej Hanshallaren biegnie jedna z najtrudniejszych dróg sportowych na świecie – Change 9b+, dzieło Czecha z jesieni 2012 roku.

Natomiast jeszcze przed przyjazdem do Flatanger Ondra wizytował w wapiennym rejonie Hell, również w Norwegii. Dwa tygodnie temu zrobił tam pierwsze przejście starego projektu Purgatory – proponowana wycena 9a. Kluczowe trudności znajdują się już na samym starcie (boulder w okolicach 8B), potem jest siłowo-wytrzymałościowe wspinanie do samego topu.

***

Adam Ondra ma jak dotąd w kajecie dwie drogi 9b+ (wspomnianą Change i La Dura Dura 9b+ w Olianie) oraz siedem – wliczając nowość Iron Curtain – dróg w stopniu 9b.

Brunka

Źródła: ukclimbing, 8a.nu

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum