13 sierpnia 2013 14:34

Sasha DiGiulian powtarza Bellavistę

Wiele spektakularnych przejść notowała w ciągu ostatnich lat Sasha DiGiulian (adidas Team), ale większość z nich to prowadzenia w skałach. Tymczasem okazuje się, że od dwóch lat marzeniem Amerykanki była północna ściana Cima Ovest di Lavaredo w Dolomitach i jedna z dwóch wielkich dróg autorstwa Alexandra Hubera – Bellavista 8c.


Sasha po przejściu „Bellavisty” (fot. arch. S. DiGiulian)

Teraz możemy odnotować, że pierwsze kobiece przejście Bellavisty stało się faktem. Partnerem DiGiulian był Edu Marin. Przy okazji Amerykanka zrobiła dopiero szóste powtórzenie drogi.

Alexander Huber wytyczył Bellavistę w samotnej wspinaczce zimą 1999 roku (trudności A4), a dwa lata później w lipcu 2001 roku uklasycznił, proponując wycenę 8c. Tym samym powstała pierwsza 8c w alpejskiej ścianie. Kluczowy wyciąg na drodze Huber określił później jako „najstraszniejszy w swojej karierze”.


Schemat „Bellavisty”

Pierwszy powtórzył Bellavistę w 2002 roku Mauro Bubu Bole. Włoch rozpracowywał ją długo, bo około dwóch miesięcy. Później na topie meldowali się Helmut Kotter, David Lama, Luka Krajnc i ostatnio Hiszpan Dani Moreno. Dodajmy, że Moreno rok wcześniej poprowadził drugi z klasyków Cima Ovest di LavaredoPan Aromę.

Przejście Sashy DiGiulian to kolejny sukces kobiecego wspinania wielowyciągowego. Niedawno pisaliśmy o powtórzeniu przez Barbarę Zangerl Silbergeiera (8b+, 200 m) w Rätikonie…

Brunka

Źródła: ukclimbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum