20 sierpnia 2013 10:25

Pierwsze australijskie 35 – Megos na Retired Extremely Dangerous

W Australii pojawiła się droga pretendująca do pierwszej linii 35, czyli 9a. Bohaterem nie jest jednak Australijczyk, ale 20-latek z Niemiec, Alexander Megos. Biorąc pod uwagę fakt, że Megos w Australii bawił jakieś dwa miesiące, coś wyjątkowego (z liną) musiało się wydarzyć.


Megos na palczastej „Retired Extremely Dangerous” 35/9a
(fot. Nick Fletcher)

I wydarzyło… 18 sierpnia Megosowi udało się rozwiązać linię pomysłu Gartha Millera z 1999 roku. Droga znajduje się w Diamond Falls, w Blue Mountains i przez lata pozostawała otwartym projektem znanym pod nazwą The Red Project. Do drogi wstawiał się w ostatnich latach między innymi Lee Cossey, który zresztą zachęcał Alexandra do prób…

Megos pracował nad drogą trzy dni, w sumie oddał 20 prób. Mimo, że już pierwszego dnia udało mu się zrobić wszystkie ruchy połączenie ich w całość okazało się problemem. Finalne przejście padło w siódmej próbie trzeciego dnia. Powstała Retired Extremely Dangerous 35. Ostatnio „skok wycenowy” notowano w Australii w 2004 roku, kiedy Chris Webb Parsons poprowadził White Ladder 34/8c+ w Nowra.


Crux w 3/4 długości drogi zrzucał Niemca wiele razy…
(fot. Simon Carter)


„Retired Extremely Dangerous” to niezależna linia nr 26

Retired Extremely Dangerous to kolejny tak mocny akcent Megosa w Australii. W lipcu powtórzył The Wheel of Life Koyamady w Hollow Mountain Cave (Grampians). A więcej o jego australijskich przejściach znajdziecie tutaj.

Alexander Megos to bez wątpienia jedna z najjaśniejszych gwiazd młodego pokolenia wspinaczy. Za swoje osiągnięcia w skałach został nominowany w tym roku do Salewa Rock Award. Znalazł się w doborowym towarzystwie, bo poza nim do tej prestiżowej nagrody jury wytypowało Adama Ondrę, Chrisa Sharmę i Steve’a McClure’a (Arco Rock Legends 2013).

Brunka

Źródła: nickfletcherphotography.com, onsight.com.au
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum