23 sierpnia 2013 09:54

Kolejne monstrum we Flatanger – Move 9b/b+ Adama Ondry

Przez ostatnie tygodnie areną działań Adama Ondry była potężna jaskinia Hanshallaren we Flatanger. Czech przyjechał do Norwegii realizować projekty, nad którymi zaczął pracować wiosną tego roku – szereg linii oscylujących w granicach 9b.

3 sierpnia udało się skończyć pierwszy z projektów, Iron Curtain 9b (pomysłu Larsa Auduna Nornesa z ubiegłego roku). Trzy dni temu, ostatniego dnia pobytu we Flatanger, padł kolejny ekstrem, Move – liczący, bagatela, ponad 50 metrów. Całość kosztowała Czecha dwa i pół tygodnia pracy.


Adam Ondra na “Move” 9b/b+ (fot. arch. A. Ondra)

Move można podzielić na trzy części. 20 metrów terenu 8b prowadzącego do dobrego restu z klinowaniem kolana, następne 20 metrów 8c+/9a kończy się także klinowaniem, ale już słabszym. I wreszcie finałowa część – 12 metrów wybierających, boulderowych sekwencji. Warto dodać, że powstał również wariant do Move autorstwa Sébastiena Bouin. Jego Little Badder 9a dzieli z Move pierwsze 40 metrów, po czym odbija w prawo.

Próby na Move:

ARVE Error: json decode error code 4

Według Ondry Move zasługuje na rzetelne 9b lub 9b/b+. Dodaje przy tym, że to jedna z jego najmocniejszych dróg, chociaż Change wydaje się trudniejsza do powtórzenia. Change 9b+ to oczywiście najtrudniejsza propozycja Flatanger, jednocześnie jedna z dwóch najtrudniejszych dróg sportowych na świecie (obok La Dura Dura 9b+ w Olianie). Czech poprowadził ją jesienią 2012 roku.

Poniżej Ondra na Change 9b+:

Najtrudniejsze autorskie propozycje Ondry we Flatanger (wszystkie w jaskini Hanshallaren):

  • Change 9b+, 2012
  • Move 9b/b+, 2013
  • Iron Curtain 9b, 2013
  • Change 9a+ (L1), 2012
  • Thor’s Hammer 9a+, 2012
  • Illusionist 9a, 2013

Do Flatanger Ondra planuje wrócić we wrześniu. Będzie o czym informować…

Brunka

Źródła: desnivel, 8a.nu

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum