9 sierpnia 2013 06:57

Januszkowe Skały, Leśniczówka, Ząbczysko – jest się po czym wspinać!

Przybywa dróg pod Olkuszem. Tym razem pięć nowych, obitych linii autorstwa Grześka Rettingera pojawiło się w topo Januszkowych Skał, położonych 5 km od Olkusza (kierunek Wolbrom). Obecnie droga jest nieprzejezdna ze względu na trwający remont (optymistyczna wersja brzmi – do końca sierpnia). Niemniej samochód można zostawiać przed przejazdem kolejowym po lewej stronie, przyjemny spacer pod Januszkowe czerwonym szlakiem zajmuje około 15 minut.

Na Januszkowej Baszcie, głównej skale w rejonie, pomiędzy Solówką i Mrocznym widmem zmieściły się dwie drogi. Po lewej biegnie Nikt nie jest doskonały VI.3+ (3R+ST), po prawej My Name is Bąk, James Bąk VI.3+ (3R+ST – wspólne z Mrocznym widmem). Uwaga: obie drogi omijają zawieszony nad nimi duży głaz, zaleca się nie klinować, ani na nim nie stawać. Generalnie lepiej nie dotykać :)

Poniżej Baszty wznosi się równie wysoka Turnia z Rynną i tam znajdziemy trzy nowości (widoczne na topo poniżej). Dwie łatwiejsze propozycje to startujące wspólnie Permen King VI.1 (4R+ST) i Glory Hole VI.1 (4R+ST). No i perełka, Władca szmat VI.5 (4R+ST+stanowisko pod drogą), biegnąca wewnątrz charakterystycznej studni.

Linia Władcy startuje nad mało przyjaznym dwójkowym żlebem, stąd warto prowadzić ją z pierwszą bezpieczną. Na drodze obowiązuje naturalny ogranicznik po prawej. Można zrobić łatwiejszy wariant, startując prawym kominem do klamki wpinkowej przy 2.R, wtedy uzyskamy trudności VI.3+. Warto spróbować również tej wersji.

Januszkowe Skały to także całkiem pokaźny ogródek tradowy. Wyróżniają się Januszkowa rynna IV i Baby z wozu V+, obie z dobrą asekuracją, osiągające 20 metrów długości. Zaznaczone poniżej drogi Trad otrzymały powtórzenia, nie wiadomo jednak kto i kiedy dokonał pierwszych prowadzeń. Główne formacje zostały pokonane prawdopodobnie już w latach 70. XX wieku.

Topo Turni z Rynną:

 1. Lewy rzęch III
 2. Projekt
 3. Możliwość
 4. Projekt
 5. Możliwość
 6. Memento spierdolamento VI+ Trad
 7. Władca szmat VI.5
 8. Szmatławy komin V Trad, krucho
 9. Cembrowina IV Trad
 10.  Baby z wozu V+ Trad, krucho
 11.  Januszkowa rynna IV Trad
 12.  Możliwość
 13.  Prawy chęch V Trad
 14.  Możliwość
 15.  Kiełbie we łbie V+ Trad
 16.  Permen King VI.1
 17.  Glory Hole VI.1

Ringi i klej zostały sfinansowane ze środków PZA oraz częściowo (droga Nikt nie jest doskonały) przez Speleoklub Olkusz.

Na nieodległej Leśniczówce, należącej do grupy Januszkowych Skał, Paweł Parafiniuk i Filip Walczak obili i poprowadzili dwie nowe drogi – na lewo od Symfonii zmysłów biegnie Aksjologia cyberprzestrzenna IV+ (3R+ST), a na prawo Ciemna strony piczy VI.3 (2R+ST). Na pozostałych skałach trwają prace wiertnicze i wydobywcze ;)

Przy okazji, na Ząbczysku (koło Straszykowych Skał) powstały trzy nowości autorstwa Grześka Rettingera i Doroty Dubickiej. Można je potraktować jako rozgrzewkę przed powstałymi wcześniej, trudniejszymi liniami na głównej ścianie. Uwaga: trzeba mieć ze sobą komplet pętli.

Na lewej baszcie znajdziecie No i taka sytuacja, że tak powiem VI.2 (2 bolty+asekuracja z pętli). Droga obfituje w duże i bezpieczne ucha skalne, które prowadzą na sam wierzchołek. Natomiast na prawej baszcie, na prawo od głównej ściany, biegną od lewej: Gordat VI.2 i Uwierz w siebie VI. Każdą z nich asekurują po 3 bolty i 2 pętle. Obie drogi mają wspólne stanowisko.

Zachęcamy do eksploracji Ząbczyska. Rejon ma jeszcze spory potencjał!

Topo Januszkowej Baszty, Leśniczówki i Ząbczyska znajdziecie w przewodniku „Jura Środkowa”, uzupełnienie dróg w artykule „Jura Środkowa” – ponad 50 nowych dróg.

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum