22 sierpnia 2013 08:38

Alpejski debiut MacLeoda na północnej ścianie Eigeru

Walijczyk Calum Muskett i Szkot Dave MacLeod powtórzyli na północnej ścianie Eigeru drogę Paciencia 8a. Linia drogi pokonuje pionowy skalny bastion nazywany Rote Fluh w prawej części ściany.


MacLeod w płytach Rote Fluh na "Paciencia" 8a
(fot. Alexandre Buisse)

Gładkie płyty, którymi biegnie droga, trzymają trudności od początku do końca, a wycena poszczególnych wyciągów przedstawia się następująco: 6b, 6a, 6a+, 7c, 7c, 7a, 8a, 7a+, 6b+, 6a+, 6a+, 7c, 7c+, 7b, 7a, 6a, 7a+, 7c, 7a, 6c+, 6b, 6b, 6c+. Interesujące jest to, że Calum i Dave wspinali się ze sobą po raz pierwszy w życiu. Ponadto, Dave z przyczyn osobistych (śmierć ojca) od kilku tygodni nie wspinał się w ogóle, trudno więc mówić, że był w formie. To co budzi jednak największe zdziwienie to fakt, że była to pierwsza alpejska wspinaczka MacLeoda.


Linia drogi “Paciencia” na północnej ścianie Eigeru (fot. Ueli Steck)

Brytyjczycy przybyli do Grindelwaldu na początku sierpnia, przekonać się na miejscu, że ściana po załamaniu pogody jest kompletnie mokra. W ciągu trzech dni przetransportowali cały sprzęt do podstawy Rote Fluh. Podczas tych wyjść przyjrzeli się pierwszym wyciągom drogi, w tym także dwóm pierwszym – 7c i kluczowemu 8a. Po próbie na tych wyciągach zjechali na dół do Grindelwaldu z zamiarem powrotu w ścianę i przejścia drogi w ciągu.


Dolne wyciągi przechodzone na żywca (fot. Dave MacLeod)

Ostatecznie drogę przeszli z dwoma biwakami. Zmieniając się na prowadzeniu pokonali wszystkie wyciągi drogi klasycznie, robiąc te do 7a+ OS-em i RP wszystkie trudniejsze. Kluczowy wyciąg 8a poprowadzili obaj. Zmęczenie, które dawało im się we znaki sprawiło, że ostatniego dnia w ścianie obaj byli już bardzo zdeterminowani, by dokończyć drogę. Do tego stopnia, że Calum przeszedł flashem końcowy wyciąg 7c.

Dla MacLeoda, który nabawił się podczas podejścia pęcherzy na stopach, a potem jeszcze pogorszył ich stan przez ciasne wspinaczkowe buty, zakończenie pierwszej alpejskiej przygody było nad wyraz bolesne. Spóźnili się bowiem na ostatnią kolejkę i musieli schodzić do Grindelwaldu na piechotę.

Paciencia została wytyczona przez specjalistów od północnej Eigeru Szwajcarów Ueliego Stecka i Stephana Siegrista w 2003 roku. W 2008 roku Steck, jako pierwszy przeszedł drogę klasycznie. Droga zyskała w 2011 roku powtórzenie Austriaka Davida Lamę, który po jej przejściu określił ją jako swoją najtrudniejszą alpejską skalną wspinaczkę.

Wilan

Źródła: Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum