19 lipca 2013 09:55

War and Poetry – pierwsze polskie przejście klasyczne!

Paweł Pustelnik i Łukasz Mirowski dokonali pierwszego polskiego przejścia klasycznego War and Poetry  (VI 5.12c), 31-wyciągowej drogi biegnącej ścianą Ulamertorsuaq (Grenlandia).


Widok na Ulamertorsuaq
(fot. arch. Wawrzyniec Zakrzewski/Maciek Ciesielski)

War and Poetry jest klasycznym wariantem do drogi Geneva Dihedral, którą wytyczył w 1983 roku szwajcarski zespół w składzie Chrystian Dalphin, Jean Probst, Bernard Wietlisbach i znany wszystkim Michel Piola. Autorska wycena wynosiła 6b A4. 

W 1998 na drodze pojawił się zespół Todd Skinner, Steve Bechtel, Mike Lilygren, Peter Mallamo i Paul Piana i powstała 31-wyciągowa klasyczna War and Poetry. Przejście to wzbudziło kontrowersje, zmiana oryginalnej nazwy i ubezpieczenie spitami, o czym możecie przeczytać więcej w tekście Maćka Ciesielskiego.  

War and Poetry
“War and Poetry”

W 2000 roku War and Poetry pokonał (częściowo hakowo) w rekordowym czasie 16 godzin doborowy polski zespół w składzie Staszek Piecuch Marcin Tomaszewski.

W 2007 roku próbę polskiego klasycznego przejścia drogi podjęli Maciek Ciesielski i Wawrzyniec Zakrzewski. W 2008 roku wrócili na drogę z Jurkiem Stefańskim, niestety znów bez powodzenia. W tym samym roku miała miejsce próba innego polskiego zespołu (Wojciech Kurz, Artur Magiera i Paweł Wyciślik), zakończona wycofem po 26. wyciągu.

Wczorajsze przejście Pawła Pustelnika i Łukasza Mirowskiego to efekt wyprawy Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi – AKGreenland 2013. Wyprawa wyruszyła z Polski 26 czerwca.


Łódzka ekipa

Jak czytamy na blogu wyprawy Paweł, Łukasz i Magda Mirowska wykonali na początku lipca pierwszą próbę przejścia drogi, jednak "sił starczyło im na 24 wyciągi". Świetnie, że udało się za drugim razem. Gratulacje!

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    war and poetry [7]
    Super news! Gratulacje!

    19-07-2013
    Apache