19 lipca 2013 15:03

W weekend na Biakło?

Kontynuujemy opis skał okolic Olsztyna, tym razem Artur Guma Pierzchniak i Mariusz Szymanek przygotowali topo Biakła, najwyższej i najdłuższej skały na Górze Biakło. Ta 20-metrowa skała oferuje urozmaicone wspinanie. Przeważają tu biegnące rysami drogi na własnej asekuracji, ale posiadacze wyłącznie zestawu ekspresów także znajdą coś dla siebie.  

Biakło, Góra Biakło, Olsztyn, przewodnik wspinaczkowy
Biakło, pełny opis w topo

W 2010 roku za sprawą Artura Pierzchniaka i Mariusza Szymanka powstało tu kilka dróg (od V do VI.3+),  ubezpieczonych ringami zakupionymi po części dzięki firmie taternicki.pl. W pracach ekiperskich pomagał również Michał Salomon.

Najtrudniejszą drogą jest Phantom w Operze VI.3+ Mariusza Szymanka – wspinanie po krawądkach w płycie. Wszystkie drogi z tradycyjną asekuracją były już znane i prowadzone w latach 80. XX wieku, głównie przez D. Berghausena i K. Ficka.

Do najciekawszych dróg na skale należą Wysoka czwórka (TRAD) i ubezpieczone drogi Bulwiszon VI+ i Jurajski Giewont VI. Jednak najwięcej dróg znajdą dla siebie początkujący wspinacze lubiący wspinać się na własnej asekuracji.

Przewodnik po Biakle i okolicznych skałach znajdziecie w naszym interaktywnym topo.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum