25 lipca 2013 17:28

Mocne słowackie przejście na Marmoladzie

Młody słowacki zespół Ondrej Húserka i Eva Milovská dokonał w ciągu dwóch dni przejścia jednej z najtrudniejszych dróg Marmolady – Via Futura 7a+ RS4 (Giordani-Manfrini, 1985, 1110 m, 27 wyciągów).


Ondrej Húserka na 5. wyciągu (6b) "Via Futura"
(fot. Eva Milovská)

Pierwszego dnia Słowacy przeszli tylko trzy pierwsze wyciągi, co wynikało z wolnego tempa wspinaczki i problemów na jednym z wyciągów, który pomimo trzech prób nie puścił prowadzącego Ondreja. Niezrażeni tym wrócili następnego dnia i przeszli całą drogę bez biwaku w stylu RP w czasie 21 godzin. Górną, łatwiejszą część ściany przeszli przy świetle czołówek. Jeden z wyciągów o wycenie 6a+ z powodu mokrej skały obeszli wyciągiem 6b+ z pobliskiej drogi Tempi Moderni.

Było to prawdopodobnie dopiero pierwsze jednodniowe i zapewne jedno z niewielu przejść drogi Giordaniego. O jej klasie, poza długością, starymi hakami i ekspozycją, mówi też sporo wycena RS4, gdzie RS oznacza mieszaną asekurację (tradowo-sportową), a cyfra 4 oznacza, że możemy się spodziewać 7-metrowych runoutów. Cyfry 5 i 6 zarezerwowane są dla dróg, które potocznie określa się jako „śmiertelne”.


Eva na jednym z łatwiejszych wyciągów o wycenie 5+.
Ekspozycja kompletna (fot. Ondrej Húserka)

Co do trudności Via Futura, Ondrej uważa, że są one wyższe niż na sąsiednich drogach: Rybie, Via Del Irreale 7a+ czy Excalibur 7a+, a robił każdą z nich. Dla kluczowego wyciągu zaproponowałby wycenę 7b+, podkreślając jednocześnie, że bez względu na wycenę stawią tę wspinaczkę na samym szczycie swoich górskich dokonań.

Via Futura powstała w 1985 roku za sprawą Maurizo Giordaniego i Rossany Manfrini. Był to wyjątkowy rok w historii eksploracji południowej ściany Marmolady i kariery wspinaczkowej Giordaniego. Wtedy to bowiem Maurizio z różnymi partnerami wytyczył na południowej ścianie królowej Dolomitów takie drogi, jak: Via Futura, Via Fortuna, Via Olimpo, Moby Dick i duży wariant do Via Olimpo Athena.

Wilan

Źródła: james.sk

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Athena [3]
    Hej Athena jest dużym wariantem (6 niezależnych wyciągów) do Olimpo,…

    25-07-2013
    rapi