10 lipca 2013 09:39

Jest czeskie 9a OS – Adam Ondra na „La Cabane au Canada” w Rawyl

No to jest ich dwóch. Do rekordzisty OS, Alexandra Megosa, dołączył teraz Adam Ondra. Czech znalazł w końcu drogę 9a, którą pokonał onsajtem i której nie przecenił :). Szczęśliwa okazała się La Cabane au Canada w szwajcarskim Rawyl.

Ondra:

Droga pasuje do mojego stylu wspinania. Jestem przekonany, że to 9a. Może nie za mocne, ale 9a wydaje się odpowiednią wyceną(…)


(fot. adamondra.com)

30-metrowa, biegnąca ok. 30 st. przewieszeniem La Cabane au Canada znajduje się w sektorze Paradis. Pierwsze przejście z 2006 roku należy do Lionela Clerca (obicie to zasługa Didiera Berthoda, Clerc wyprostował start, utrudniając nieco drogę), drugie z 2010 roku do Niemca Pirmina Bertle, który wspominał o 80 wybierających przechwytach i serii boulderowych cruxów, z których najtrudniejszy znajduje się na końcu drogi.

La Cabane… ma zresztą na koncie również Piotrek Czarnecki, który po przejściu pisał między innymi: Świetna linia! Długa, wytrzymałościowa, naturalna i piękna (więcej o drodze tutaj).

Adam Ondra dość długo kazał czekać na swoje pierwsze 9a OS. W końcu wyprzedził go Alex Megos, który przeszedł w marcu tego roku w tym stylu Estado Critico. Niemniej to właśnie po Ondrze wszyscy spodziewali się przełomu. Bo kto, jak nie wspinacz mający w dorobku 15 dróg 8c+ zrobionych bez znajomości, może pokusić się o onsajt na czymś trudniejszym?

Bliski sukcesu Czech był już jesienią ubiegłego roku, kiedy przeszedł w Red River Gorge onsajtem Pure Imagination i The Golden Ticket – drogi o wydawałoby się ugruntowanej wycenie 5.14d/9a. Skończyło się jednak na degradacji do 8c+. W przypadku La Cabane au Canada wątpliwości już być nie może…

Brunka

Źródła: ukclimbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum