30 lipca 2013 13:40

Barbara Zangerl drugą kobietą na „Silbergeier”

Barbara Zangerl (adidas Team) ma już na koncie dwie drogi wchodzące w skład Trylogii Alpejskiej. W sierpniu 2012 roku jako pierwsza kobieta poprowadziła End of silence (8b+, 350 m) w Alpach Berchtesgadeńskich, 28 lipca tego roku dołożyła równie słynny Silbergeier (8b+, 200 m) w Rätikonie. Partnerował jej Tobias Bitschnau.


Barbara Zangerl

Austriaczka wróciła na Silbergeier po tym, jak dwa lata temu przerwała próby przez kontuzję. Na drodze Beata Kammerlandera wspinała się wówczas z Niną Caprez. Jak pamiętamy, Szwajcarce udało się wtedy Silbergeier poprowadzić.

Tegoroczne próby trwały 7 dni. Barbara przyznaje, że czasem bardzo się bała, głównie licznych run-out’ów i technicznych odcinków. Porównując Silbergeier i End of silence, to jednak ta druga była dla niej bardziej stresująca, przede wszystkim przez ostatnie wyciągi, na których kilka razy zaliczyła loty.


Barbara na „Silbergeier” (fot. Sabine Knabl)

Barbara Zangerl, kiedyś gwiazda boulderingu, od kilku lat wspina się głównie z liną (boulderować przestała z powodu kontuzji kręgosłupa). Ma za sobą świetne przejścia krótkich sportowych ekstremów, ale i europejskich klasyków wielowyciągowych. Poza wspomnianymi Silbergeier i End of silence, przeszła m.in. Hotel Supramonte 8b na Punta Cucuttos w wąwozie Gorropu na Sardynii (2011), Délicatessen 8b na Punta d’u Corbu na Korsyce (2012) i Super Cirill 8a/8a+ na Parete di Sonlerto w Ticino (2012)

Więcej o Barbarze dowiecie się z wywiadu:
Bouldering to był najlepszy sport, jakiego kiedykolwiek próbowałam… – rozmowa z Barbarą Zangerl

***

Dwie perełki Alpejskiej Trylogii pokonane przez Barbarę Zangerl (została jeszcze Des Kaisers neue Kleider [8b+, 250 metrów] Stefana Glowacza):

 • Silbergeier 8b+, 200 metrów
  Autor: Beat Kammerlander, 1994
  Wyciągi: 8b, 7c+, 8a+, 7a, 8b+, 7c+
  Położenie: Rätikon, Szwajcaria
 • End of silence 8b+, 350 metrów
  Autor: Thomas Huber, 1994
  Wyciągi: 7a+, 6a, 6c+, 6c, 7b+, 7c+, 7b+, 8b, 8b+, 7c+, 7a+
  Położenie: Hinteres Feuerhöndl, Alpy Berchtesgadeńskie, Niemcy

Brunka

Źródła: planetmountain
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum