6 lipca 2013 11:01

12-letni Tito Traversa nie żyje…

Zawsze trudno jest informować o takiej tragedii. W wyniku groźnych obrażeń po upadku z wysokości 15-20 metrów w Orpierre zmarł 12-letni Tito Traversa. Włoch walczył o życie trzy dni, leżąc w śpiączce w szpitalu w Grenoble.


Tito Traversa na "Criptonite" 8b (fot. Marco Spataro)

Śledztwo w sprawie wypadku jest w toku i tak naprawdę trudno zrozumieć to, co stało się we francuskim rejonie. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że do tragicznego wypadku doszło w wyniku nieprawidłowo zmontowanych ekspresów. Tito zjeżdżał z drogi rozgrzewkowej, w momencie kiedy część z ekspresów (prawdopodobnie aż osiem), niestety znajdujących się w górnej części drogi, wypięło się. Nadal nie wiadomo, w jaki sposób doszło do takiego niedopatrzenia…

Tito Traversa był jednym z najbardziej utalentowanych młodziutkich wspinaczy współczesnej sceny. Jednym z tych młodych ambitnych młodzieńców, którzy w wieku 9 lat weszli na poziom 8b. Pierwsza 8b, Je est un autre, padła w styczniu 2011 roku we francuskim Castillon. Potem takich linii nazbierał Tito już całą serię, a w 2012 roku pobił kolejny rekord pokonując Sarsifal 8b+ w Tetto di Sare. W sumie zdążył poprowadzić aż cztery drogi w trudnościach 8b+.


Tito i jego idol Adam Ondra (fot. T&GPhoto)

Bardzo smutna wiadomość i jednocześnie przestroga dla nas wszystkich, że ostrożności nigdy za wiele…

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Wypadek 12 letniego Tito Traversa [8]
  To dla mnie straszne.... RIP Tito

  5-07-2013
  szymonschab

  uwaga na ekspresy [5]
  Najprawdopodobnie (wg. www.ukclimbing.com) zawinily zle "zainstalowane" ekspresy ktore same sie…

  6-07-2013
  tupta

  Wypadek Tito Traversa - Chyba jednak juz sporo mozna zrozumiec [86]
  Chyba jednak juz nieco wiadomo, co sie stalo: Tu dobitniej…

  6-07-2013
  GG