24 czerwca 2013 07:29

Lama solo na Sagwand

14 maja Austriak David Lama przeszedł solo Mittelpfeiler route (800 m, M5) na Sagwand w Valsertal w austriackich Alpach.


Autoportret Davida podczas solo na Sagwand
(fot. David Lama)

Mittelpfeiler route została wytyczona przez P. i P. Hoffmannów latem 1965 roku i wyceniona na V. Pomimo że przejście Austriaka miało miejsce w maju to Lama wspinał się w typowo zimowych warunkach. Austriak określił Mittelpfeiler jako bardzo ładną i wartą powtórzenia drogę, której zimowe trudności nie przekraczają stopnia M5, zaznaczając jednocześnie, że to “nic ekstremalnego”.

Po dolnej części, która wiedzie śnieżnym żlebem, następuje mikstowy fragment, którym podprowadza pod finalny 200-metrowy odcinek pokonujący stromy i bardzo eksponowany, mikstowy filar. To właśnie na tym filarze znajduje się kluczowe miejsce, czyli 10-metrowy pionowy odcinek o wycenie M5. Lama przeszedł całą ścianę solo w czasie 4 godzin, a znajdująca się w plecaku lina nie została przez niego użyta podczas wspinaczki.


Rzut oka w dół ściany Sagwand (fot. David Lama)

Lama dość dobrze zna dolinę Valser, gdzie dokonał szeregu trudnych wspinaczek, by wymienić pierwsze samotne przejście Badlands w kwietniu 2012 roku czy pierwsze zimowe przejście Schiefer Riss z Auerem i Ortnerem w marcu br.

Wilan

Źródła: planetmountain

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum