24 czerwca 2013 08:49

Julia Kaplina i Stanisław Kokorin naszybsi w Baku. Ola Rudzińska kończy zawody na 3. miejscu

Zwycięstwem rosyjskich sprinterów zakończyły się czasówki w Baku. 2. edycję Pucharu Świata na czas wygrali Julia Kaplina i Stanisław Kokorin. Najwyżej wśród Polaków, na 3. miejscu, uplasowała się Aleksandra Rudzińska, najszybsza w pierwszej odsłonie PŚ w Chongqing.

Baku 2013 (fot. IFSC)

Julia Kaplina, aktualna mistrzyni świata, pobiegła zdecydowanie najszybciej z całej stawki, bijąc przy okazji w półfinale rekord świata z czasem 8.05 sek. W finale (8.08 sek.) wyprzedziła ubiegłoroczną liderkę PŚ Alinę Gajdamakinę (8.27 sek.). Natomiast Ola w „małym finale” pokonała Francuzkę Margot Heitz (Polka uzyskała czas 8.64 sek.).

Bardzo dobre 5. miejsce zajęła Klaudia Buczek, 15. była Anna Brożek, 22. Monika Prokopiuk, której nie udało się przebrnąć przez kwalifikacje.

Wśród mężczyzn drugi raz z rzędu triumfował w tym sezonie Stanisław Kokorin. Rosjanin wygrał finałowy bieg z Ukraińcem Jarosławem Gontarykiem (6.28 sek. do 6.75 sek.). Najlepszy z Polaków Łukasz Świrk zajął 6. miejsce. Marcin Dzieński był 9., tuż za nim na 10. pozycji start w Baku zakończył Jędrzej Komosiński.

Polska ekipa w Baku (fot. Poland Climbing Team)