27 maja 2013 13:22

Poznaniacy górą, czyli mistrzostwa grotołazów za nami

Paulina Piechowiak Mistrzynią Polski w Technikach Jaskiniowych. Michał Macioszczyk – Mistrzem Polski. Oboje należą do Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego w Poznaniu. W sobotę (25 maja) wygrali 19. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych.


19. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych
(fot. Piotr Kwiatkowski)

***

Zawody odbyły się w kamieniołomie „Gruszka” w Wojcieszowie w Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Tu organizator imprezy – Speleoklub „Bobry Żagań”, ma swoją bazę badawczą.

Imprezę co roku poprzedza piątkowy mecz Wojcieszów – grotołazi / taternicy (zwykle przegrywamy), a po nim w chacie żagańskich „Bobrów” mają miejsce: prelekcja i spotkanie integracyjne. W tym roku gościem specjalnym był Andrzej Ciszewski, wybitny speleolog, który opowiedział o eksploracji jaskiń chińskich. Obecna była również Ewa „Puma” Wójcik, jedna z najlepszych grotołazek na świecie.


Andrzej Ciszewski – dzień przed zawodami można było wysłuchać jego prelekcji o centralnej wyprawie jaskiniowej Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA do Chin i perspektywach eksploracji chińskich jaskiń (fot. Piotr Kwiatkowski)

W sobotę rano wszyscy przenieśli się do kamieniołomu „Gruszka”, gdzie o godz. 10 rozpoczęły się zawody sportowe, będące równocześnie eliminacjami do Mistrzostw Europy w Technikach Jaskiniowych. Wystartowało 29 osób, w tym 10 pań.
Mamy też rekord: Kazimierz Szych (Speleoklub Tatrzański i TOPR) to najstarszy zawodnik w historii mistrzostw. Ma 61 lat.


Kazimierz Szych (Speleoklub Tatrzański, TOPR) – najstarszy zawodnik w historii mistrzostw (fot. Piotr Kwiatkowski)

W tym roku trasa zawodów dzieliła się na trzy odcinki. Jeden to wychodzenie na czas po linie (60 m), drugi – przejście toru technicznego zakończonego zaciskiem, trzeci – poręczowanie trawersu i zjazdu. Liczył się czas przejścia i poprawność techniczna. Za błędy przyznawane były punkty karne, za przekroczenie limitu czasowego zawodników czekała dyskwalifikacja.

– Najwięcej trudności sprawiło startującym poręczowanie – mówi Rajmund Kondratowicz, sędzia główny zawodów.


Andrzej Wojtoń z Wałbrzyskiego Klubu Górskiego
i Jaskiniowego po akcji… (fot. Piotr Kwiatkowski)

Na podium stanęli:

Kobiety: I miejsce – Paulina Piechowiak (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego), II miejsce – Agnieszka Włosek i III miejsce – Magdalena Rembecka (obydwie Speleoklub Dąbrowa Górnicza).

Mężczyźni:
I miejsce – Michał Macioszczyk (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego), II miejsce – Barłomiej Juroszek (Klub Alpinistyczny przy Grupie Beskidzkiej GOPR), III miejsce – Paweł Tomaszewski (Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego).


Zwycięzcy – Paulina Piechowiak, poniżej Michał Macioszczyk
(fot. Piotr Kwiatkowski)

W tym roku pula nagród była naprawdę imponująca. Na imprezę przyjechał również Michał „Micaj” Kajca z narzeczoną Agatką i specjalnie dla zwycięzcy mistrzostw złożył autograf w swoim nowym przewodniku po Sokolikach.

Zawody trwały 12 godzin. W tym czasie licznie przybyli goście, widzowie, kibice, mieszkańcy Wojcieszowa i okolic mogli skorzystać z przygotowanych dodatkowych atrakcji. A były to: tyrolka, strzelanie z łuku, konkurs „Pchnięcie kulą” (7,26 kg), koncert zespołu „Hemoglobina” z Zielonej Góry. Wszyscy integrowali się też przy ognisku, nie zabrakło tancerzy.

W punkcie gastronomicznym można było kupić m.in. potrawy z grilla i pyszne ciasta przygotowane przez dziewczyny ze Speleoklubu „Bobry” Żagań i Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego oraz ich rodziny.

Mistrzostwa nie odbyłyby się, gdyby nie wspierający nas licznie sponsorzy, partnerzy, patroni medialni oraz środowisko górskie i jaskiniowe. Dziękujemy!

Renata Wcisło, Albert Kościński
Speleoklub „Bobry” Żagań




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum