20 maja 2013 18:49

Najtrudniejsza w dorobku – Mateusz Haładaj prowadzi Ciudad de Dios 9a/a+

Mateusz Haładaj (MILLET, AKG Łódź, Polarsport) poprowadził w Santa Linya swoją najtrudniejszą drogę – Ciudad de Dios 9a/a+.


Ostatni ruch na “Ciudad de Dios” (fot. Ela Miśkiewicz)

30-metrowy pasaż przecina najbardziej przewieszoną, prawą część groty i oferuje bardzo atletyczny charakter wspinania. Linię wytyczoną przez Daniego Andradę przeszedł po raz pierwszy w 2009 roku Edu Marin, proponując wycenę 9a/a+.

Mateusz o drodze:

“Ciudad de Dios” składa się z dwóch odcinków o bardzo skondensowanych trudnościach,  oba wycenione są na 8c+. W moim odczuciu wycena całości jest bardzo wyśrubowana, a trudności zbliżone do 9a+.

Charakter wspinania w grocie nigdy nie należał do moich mocnych stron, dlatego właśnie kiedy dwa lata temu wspinałem się tu po raz pierwszy z Bogdanem (Bogdanem Rokoszem – przyp. red.) byłem zmotywowany, żeby się wzmocnić. Już wtedy “Ciudad” wydawał mi się najbardziej interesującą linią w grocie, ale był absolutnie poza moim zasięgiem.

Ostateczny sukces jest dla mnie ukoronowaniem pewnego procesu. Teraz chciałbym wspinać się więcej w innych rejonach, chociaż wciąż mam kilka upatrzonych celów w grocie.

Warto zaznaczyć, że Miasto Boga to najtrudniejsza droga poprowadzona dotychczas przez Polaka.

Podziękowania dla sponsorów:

Ela Miśkiewicz

Od redakcji:

Wielkie gratulacje dla Mateusza za poprowadzenie Ciudad de Dios 9a/a+ i pchnięcie cyfry do przodu. To jak dotąd najtrudniejsze przejście RP zrobione przez Polaka za granicą.

Warto dodać, że Mateusz z Łukaszem Dudkiem to zdecydowani “dziewiątkowi” liderzy wśród naszych wspinaczy. Pierwszy ma na koncie osiem takich dróg (łącznie z Ciudad), drugi dziesięć. Pozostali w czołówce to Alex Raczyński, Adam Pustelnik, Piotrek Schab i Piotrek Czarnecki.

Wydaje się, że 9a+ to już tylko kwestia czasu… :-)

***
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Gratulacje! [6]
    Szacun kolego!

    20-05-2013
    kierownik