11 maja 2013 10:24

Jordan Buys trzecim pogromcą słynnego Rainshadow McClure’a

Jordan Buys zaskoczył klasowym przejściem. Brytyjczyk, znany głównie ze swoich tradowych eskapad, po długich próbach powtórzył jedną z wyspiarskich sław autorstwa Steve’a McClure’a – Rainshadow 9a w Malham Cove (Yorkshire). W komentarzu do przejścia napisał: “jak dotąd najlepszy wspinaczkowy dzień w moim życiu”.


Jordan Buys na "Rainshadow" 9a, Malham Cove
(fot. Keith Sharples)

W podobnym tonie po zrobieniu Rainshadow wypowiadał się dwa lata temu Adam Ondra – czyli ten, który “odczarował” ekstremy McClure’a. To właśnie Czech jako pierwszy powtórzył cztery z jego topowych dróg; w 2011 roku padły wspomniane Rainshadow i Overshadow 9a+ (również w Malham Cove), rok wcześniej dwie linie w Kilnsey – North Star 9a i Nothern Lights 9a.

A wracając do bohatera newsa, Jordan Buys jest dopiero trzecim pogromcą Rainshadow. A dodajmy, że drodze stuknęło już 10 lat… Co ciekawe, tym przejściem Buys ustanowił też swój rekord, nigdy wcześniej nie poprowadził takich trudności.

W Malham i Raven Tor działa obecnie paru innych ambitnych Brytyjczyków. Być może przejście Buysa to dopiero początek serii naprawdę mocnych przejść na Wyspach…

Brunka

Źródła: ukclimbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum