22 kwietnia 2013 16:07

Wspinacz z klasą – kampania edukacyjna

W ubiegłym roku zainicjowaliśmy akcję „Wspinacz z klasą”. Pod nazwą kryje się kampania edukacyjna skierowana do szerokiego grona wspinaczy, wskazująca na normy właściwego zachowania w skałach, w tym również zachowania proekologiczne. Miło poinformować, że do akcji włączyły się w tym roku Nasze Skały oraz media wspinaczkowe – Góry, drytooling.com i climb.pl.

"Wspinacz z klasą" w formie ośmiu „wskazówek”, dla których pierwowzorem były zapisy przygotowane przez amerykański Access Found, ukazały się po raz pierwszy drukiem w przewodniku „Jura Środkowa”. Poniżej przedstawiamy szerszą wersję, uzupełnioną dzięki partnerom akcji. Wersja ta opublikowana została w najnowszym numerze magazynu Góry.

Zachęcamy do czytania z uwagą. Tym bardziej, że sezon w skałach rozpoczął się na dobre!

***

Wspinanie stało się bardzo popularne. Jego amatorów jest w skałach i górach coraz więcej. Od tego, jak będziemy się zachowywać, zależy przyszłość dostępu do rejonów oraz to, czy wyjazd w skały będzie nadal przyjemnością. Przestrzegając kilku prostych reguł, możemy pokazać właścicielom i zarządcom terenów skalnych, że naprawdę dbamy o nasze góry i skały.
Tym samym umożliwimy sobie i innym czerpanie radości ze wspinania w pięknym i czystym otoczeniu.

Parkuj i zostań na szlaku – jeździsz w skały, by oderwać się od cywilizacji. Zostawiaj samochód w miejscach do tego przeznaczonych. Korzystaj z istniejących ścieżek – schodząc ze szlaku, niszczysz roślinność i możesz wejść na prywatny teren.

Przestrzegaj zakazów – nie wspinaj się w zamkniętych rejonach. Łamiąc istniejące zakazy – często wynikające z przepisów ochrony przyrody lub własności prywatnej – możesz doprowadzić do powstania kolejnych. Status poszczególnych rejonów możesz sprawdzić na stronie naszeskaly.pl.

Wspieraj lokalną społeczność – kupuj produkty spożywcze w miejscowościach znajdujących się niedaleko skał, aby miejscowi wiedzieli, że opłaca się gościć na ich terenach wspinaczy. Korzystaj z kwater lub pól namiotowych w pobliskich miejscowościach.

Drytooling – jest to forma wspinaczki bardzo niszcząca skałę. Uprawiaj ją tylko w sektorach do tego wyznaczonych. Listę takich miejsc znajdziesz na stronie wspinanie.pl.

Bądź świadomy – staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o rejonie, do którego się wybierasz. Jeśli dowiesz się o gniazdujących ptakach lub problemach z dostępem, wybierz inny cel.

Tylko spokojnie… – wspinanie wymaga ogromnego zaangażowania i wywołuje emocje, pomyśl jednak o wspinających się obok oraz mieszkających w pobliżu. Staraj się nie krzyczeć, wystrzegaj się przekleństw, patenty podawaj jak najciszej i nie odtwarzaj głośno muzyki.

Bez białych plam – pamiętaj, że ślady magnezji są jednym z kilku widocznych znaków naszej działalności. Staraj się likwidować te najbardziej rażące oraz czyść znaczniki chwytów i stopni, umożliwiając wspinającym się po tobie przejście bez znajomości. Zwróć uwagę, że w niektórych rejonach występuje zakaz używania magnezji (na przykład na Hejszowinie).

Zabieraj śmieci – weź torebkę na śmieci i pozbieraj własne, zawsze możesz też podnieść choć kilka cudzych. Potrzeby fizjologiczne załatwiaj z dala od skał, ścieżek i potoków. Odchody i papier toaletowy zakopuj.

Wspinaczkowy savoir-vivre – respektuj reguły etyczne panujące w danym rejonie. Pamiętaj, że inni także chcą się powspinać, ogranicz więc do minimum czas oblegania drogi. Nie niszcz ringów zjazdowych, wędkę zakładaj z własnego karabinka; ostrzegaj innych, gdy zrzucasz linę lub inny sprzęt.

Więcej luzu – pamiętaj, że ty także generujesz swoją obecnością tłok w skałach. Staraj się być przewidujący w wyborze rejonu lub skały, na której się wspinasz, zwłaszcza w dni świąteczne i wolne od pracy. Nie wszyscy muszą być w tym samym miejscu w tym samym czasie. Jeśli się nie wspinasz lub masz dzień restowy – poszukaj innego miejsca do kontaktu z przyrodą czy z towarzystwem.

Wspieraj wspinaczkowe organizacje pożytku publicznego – możesz to uczynić dzięki regularnym wpłatom na konta organizacji działających dla dobra społeczności wspinaczkowej lub pomagając w różnych akcjach społecznych (na przykład w sprzątaniu skał).

Zwracaj uwagę – jeżeli inny wspinacz krzyczy, śmieci lub łamie którąś z ogólnie przyjętych reguł, grzecznie zwróć mu uwagę, że swoim zachowaniem może spowodować na przykład zamknięcie rejonu. W wielu przypadkach ludzie po prostu nie zdają sobie sprawy ze skutków swoich działań. Staraj się dać innym jak najlepszy przykład.

Instruktor z klasą – Instruktorzy to osoby, które powinny dawać dobry przykład. Dlatego prosimy wszystkich o odpowiednie zachowanie w skałach i edukację, zwłaszcza osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze wspinaczką. Bądźcie świadomi tego, że dla wielu kursantów jesteście mentorami. Dając dobry przykład, sprawicie, że miejsce waszej pracy i wypoczynku stanie się lepsze.

Edukuj – wprowadzając nowe osoby do świata wspinaczki, staraj się wytłumaczyć im wszelkie zasady panujące w środowisku, aby wiedziały, na które zachowania zwrócić uwagę. Odnosi się to również do osób z sekcji wspinaczkowych. Uświadom swoim podopiecznym, że skałki to nasze wspólne dobro.

Patronat medialny akcji:

 • Nasze Skały
 • wspinanie.pl
 • GÓRY
 • climb.pl
 • drytooling.com.pl

Brunka
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Wspieraj lokalną społeczność... [2]
  Założenie słuszne. Skąd tylko lokalna społeczność ma wiedzieć, że to…

  24-04-2013
  ndi