9 kwietnia 2013 13:54

Uczelniane Mistrzostwa Polski we wspinaczce rozstrzygnięte

Zawody wspinaczkowe z frekwencją na poziomie 300 osób, z pulą nagród wysoką na kilkadziesiąt tysięcy złotych – brzmi jak prima aprilisowy dowcip? Tak właśnie wyglądają Akademickie Mistrzostwa Polski organizowane przez AZS. W tym roku zawody wróciły do Katowickiego CW Transformator.


Jedna z eliminacyjnych dróg męskich
(fot. Tomek Poznański)

Na dwudniowe zawody, rozegrane w pierwszy weekend kwietnia, złożyły się dwie konkurencje. Pierwszą z nich jest tradycyjnie wspinaczka na trudność, rozegrana w sobotę 6 kwietnia, w której wspinacze rywalizują na dwóch wędkowych drogach. Najlepsi z nich awansują do finału rozgrywanego już z dolną asekuracją. Niedziela 7 kwietnia to zmagania na czas, w konwencji formatu klasycznego znanego z Pucharu Polski.

W zawodach wystartowało aż 313 zawodników reprezentujących 41 uczelni. Równie wielka jest stawka, o jaką walczą studenci i pracownicy uczelni, czyli stypendia fundowane przez uczelnie dla najlepszych sportowców reprezentujących daną szkołę. W skali całego kraju jest o co powalczyć, a łączna wysokość stypendiów idzie w dziesiątki tysięcy złotych.

Sprzyja temu niezmiernie fakt, że klasyfikacje prowadzone są indywidualnie, drużynowo, osobno dla obu konkurencji, w kategorii Uniwersytetów czy Politechnik. Z tego względu są to dla wielu zawodników najważniejsze zawody sezonu i poważna okazja do podreperowania budżetu oraz zdobycia trofeum dla siebie oraz dla swojej uczelni.

Na zawodach od lat widzimy frekwencję porównywalną z najpopularniejszymi zawodami bulderowymi, a poziom finałów często niewiele różni się od zawodów pucharowych. Niepowtarzalny charakter sprawia, że w zawodach startuje pokaźna grupa amatorów, niemniej poziom imprezy poprawia się z roku na rok.


Łatwiejsza droga eliminacyjna kobiet
(fot. Tomek Poznański)

Na sobotnich eliminacjach w konkurencji „trudnościowej” wystąpiło 109 kobiet i 204 mężczyzn. Formuła imprezy wymusza szybką i efektywną wspinaczkę – w przypadku remisu o kolejności wyników decyduje suma czasów z obu dróg, co preferuje zawodników wspinających się szybko i efektywnie. Czas znalazł zastosowanie również w Katowicach, ponieważ aż 7 wspinaczy (w obu kategoriach) skończyło drogę i w związku z tym finaliści zostali rozstawieni z wykorzystaniem tego kryterium.

Jak się okazało, miało to niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o ostateczne wyniki. Męska droga finałowa, zdecydowanie zbyt łatwa, została ukończona przez kilku wspinaczy, tak więc o zwycięstwie zadecydował de facto czas eliminacji. W tym wypadku na najwyższym stopniu akademickiego podium stanął bezbłędny Kuba Ginszt (reprezentujący UMCS Lublin). Skład podium uzupełnili Kuba Jodłowski (SGGW Warszawa) oraz Piotr Czarnecki (AWF Kraków).

Skład damskiego finału w dużej mierze przypominał finał Pucharu Polski. Najlepszą zawodniczką dnia okazała się Karina Mirosław (UP Lublin), która jako jedyna poradziła sobie z selekcyjnym miejscem w połowie drogi, które zatrzymało kilka innych zawodniczek. Dwa,trzy ruchy niżej spadło aż sześć z nich. Co ciekawe, Karina była jedyną dziewczyną w finałowym gronie, która nie ukończyła drugiej, trudniejszej drogi eliminacyjnej, spadając z topu.


Końcówka trudniejszej eliminacyjnej drogi damskiej
(fot. Tomek Poznański)

W związku z wynikiem ex aequo sędziowie znów musieli posiłkować się eliminacjami – czyli czasami przejść. Wobec tego na podium stanęły dwie specjalistki od czasówek – Agata Wiśniewska (UTP Bydgoszcz) oraz Asia Niechwiedowicz (WSZiB Kraków).

Drugi dzień akademickich zmagań to zawody na czas. Dwie drogi do przebiegnięcia w eliminacjach rozstawiły finałową szesnastkę mężczyzn i ósemkę kobiet. Finał standardowo rozegrany został w systemie pucharowym, w którym najlepsza osoba z danej pary awansowała dalej. Zawody wygrał bezwzględnie najlepszy Kuba Ginszt, pokonując w finale Kubę Jodłowskiego. Tym samym Kubie udała się arcytrudna sztuka – został podwójnym Mistrzem Polski!

Natomiast w damskim finale zmierzyły się dwie reprezentantki Polski w tej konkurencji, Klaudia Buczek (UR Kraków) i Monika Prokopiuk (UP Lublin). Tytuł Akademickiej Mistrzyni Polski powędrował w tym roku do Klaudii, a o zaciętości pojedynku niech świadczy fakt, że różnica pomiędzy zawodniczkami wyniosła jedyne 0,1 sekundy!


Najlepsze zawodniczki i zawodnicy AMP 2013
(fot. Grzegorz Gajaszek)

Esencją akademickich zmagań są wyniki uczelnianych teamów. W przypadku zawodów w Katowicach, drużynowo dwiema najlepszymi uczelniami Polski został po raz kolejny Uniwersytet Przyrodniczy, który wystawia najsilniejszą damską reprezentację oraz krakowski AGH, w którego murach studiuje najmocniejsza wspinaczkowo ekipa tych Mistrzostw. Do klasyfikacji drużynowej brane są pod uwagę wyniki czterech najlepszych zawodników oraz dwóch najlepszych zawodniczek z danej uczelni (osobno dla obu kategorii).


Były też testy sprawnościowe u doktoranta Pawła Dragi
(fot. Tomek Poznański)

Zawody zorganizował AZS Uniwersytetu Śląskiego, przy udziale ekipy CW Transformator i wsparciu firmy MILO. Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego.

Tomek Poznański

Klasyfikacja uczelni:

Mężczyźni:

  1. AGH Kraków
  2. UP Lublin
  3. Politechnika Wrocławska

Kobiety:

  1. UP Lublin
  2. AGH Kraków
  3. UTP Bydgoszcz

Klasyfikacja indywidualna – prowadzenie:

Kobiety:

  1. Karina Mirosław (UP Lublin)
  2. Agata Wiśniewska (UTP Bydgoszcz)
  3. Joanna Niechwiedowicz (WSZiB Kraków)
  4. Monika Prokopiuk (UP Lublin)
  5. Małgorzata Rudzińska (UP Lublin)
  6. Karolina Ośka (AGH Kraków)
  7. Sylwia Buczek (AGH Kraków)
  8. Aleksandra Zagubień (UMK Toruń)

Mężczyźni:

  1. Jakub Ginszt (UMCS Lublin)
  2. Jakub Jodłowski (SGGW Warszawa)
  3. Piotr Czarnecki (AWF Kraków)
  4. Adam Karpierz (AWF Kraków)
  5. Jędrzej Kowal (Politechnika Wrocławska)
  6. Maciej Kalita (AGH Kraków)
  7. Arkadiusz Millan (AGH Kraków)
  8. Paweł Jelonek (AGH Kraków)
  9. Michał Salawa (AGH Kraków)
  10. Paweł Pietrzak (UP Lublin)
  11. Kamil Gomółka (UP Lublin)
  12. Krzysztof San-Nowosielski (AWF Katowice)

Wyniki finałów na czas:

Kobiety:

  1. Klaudia Buczek (UR Kraków)
  2. Monika Prokopiuk (UP Lublin)
  3. Karina Mirosław (UP Lublin)
  4. Małgorzata Rudzińska (UP lublin)
  5. Agnieszka Szepielak (PWSZ Tarnów)
  6. Sylwia Buczek (AGH Kraków)
  7. Agnieszka Miciuła (UMCS Lublin)
  8. Milena Marczak (UMCS Lublin)

Mężczyźni:

  1. Jakub Ginszt (UMCS Lublin)
  2. Jakub Jodłowski (SGGW Warszawa)
  3. Mateusz Puzoń (Politechnika Lubelska)
  4. Hubert Styła (Politechnika Lubelska)
  5. Szymon Łodziński (Politechnika Warszawska)
  6. Paweł Jelonek (AGH Kraków)
  7. Kamil Gomółka (UP Lublin)
  8. Michał Sroka (UE Kraków)
  9. Jędrzej Kowal (Politechnika Wrocławska)
  10. Piotr Ginszt (UP Lublin)
  11. Marek Matys (Uniwersytet Gdański)
  12. Piotr Maksymiuk (UM Łódź)
  13. Maciej Kalita (AGH Kraków)
  14. Paweł Pietrzak (UP Lublin)
  15. Mikołaj Suwada (AGH Kraków)
  16. Jacek Czech (Politechnika Śląska Gliwice)



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    czasówki [5]
    Aż się prosi żeby dopowiedzieć że udało się wyłonić podwójnego…

    9-04-2013
    bulek