9 kwietnia 2013 10:06

13-letni Kai Lightner na Southern Smoke 5.14c/8c+

W marcu wspinaczkowy świat obiegła wiadomości o kolejnym dziecięcym rekordzie. 10-letni Jonathan Hörst poprowadził God’s Own Stone 5.14a/8b+ w Red River Gorge, stając się najmłodszym pogromcą takich trudności. Choć tylko o kilka miesięcy starsza od Jonathana była Francuzka Brookie Raboutou, kiedy świętowała sukces w ubiegłym roku na tej samej drodze.

Red River to miejsce jakby stworzone do życiowych wyników (zresztą nie tylko tych najmłodszych). Tym razem swoje najlepsze przejście zrobił w rejonie 13-letni Kai Lightner. Poprowadził długi, wybierający pasaż Southern Smoke 5.14c/8c+ autorstwa Joe Kindera, biegnący ścianą sektora Bob Marley.


Kai na "Southern Smoke" (fot. Ellodie Saracco)

Co ciekawe, jeszcze miesiąc wcześniej najtrudniejsze prowadzenia 13-latka to drogi oscylujące wokół 8b/b+; Ultra perm 8b, Omaha Beach 8b+, Proper Soul, 8b+ i Transworld Depravity 8b+. To tylko oddaje, w jakim tempie progres w skałach robią ci najmłodsi…

Kai Lightner na Southern Smoke:

Natomiast samo Southern Smoke, choć przejście wyśmienite w wykonaniu nastolatka, to jednak nie jest rekordem w historii wspinania. W ubiegłym roku, w wieku zaledwie 11 lat(!) drogę pokonała fenomenalna Ashima Shiraishi. Pasaż Kindera był również pierwszą 8c+ dla Amerykanki Sashy DiGiulian (2011).  

Brunka

Źródła: dpmclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum