23 marca 2013 14:15

Złote Czekany 2013 – specjalne wyróżnienia

W ślad za opublikowaniem przejść nominowanych do głównych nagród Złotych Czekanów 2013, ogłoszona została kolejna decyzja jury. Podczas uroczystości, które odbędą się w dniach 3-6 kwietnia w Chamonix i Courmayeur, wręczone będą też specjalne wyróżnienia.


Hayden Kennedy na "Compressor Route" (fot. Jason Kruk)

Tym razem wyróżnione zostaną dwie wspinaczki, które uznano za symboliczne i historycznie znaczące:

  • Przejście Compressor Route na Cerro Torre w styczniu 2012 przez zespół Hayden Kennedy (USA) – Jason Kruk (Kanada).
  • Dokonane w kilka dni później przejście tej samej drogi przez zespół złożony z Austriaków Davida Lamy i Petera Ortnera.

Warto zaznaczyć, że te przejścia nie znalazły się w gronie nominowanych, więc nie pretendują do Złotych Czekanów. Obydwa przejścia wzbudziły wielkie zainteresowanie w świecie alpinistycznym i wywołały ożywioną dyskusję. Przewodniczący jury Stephen Venables tak umotywował decyzję o ich uhonorowaniu:

W 1970 roku Cesare Maestri pokonał południowo-wschodnią ścianę Cerro Torre dzięki umieszczeniu co najmniej 300 spitów, w sztuczny sposób zmieniając charakter tego spektakularnego i dzikiego szczytu.

W styczniu 2012 roku Kennedy i Kruk przeszli ścianę, usuwając większość tych zabezpieczeń: był to pierwszy krok do przywrócenia górze jej pierwotnego wyglądu. Natomiast Lama i Ortner w kilka dni później dokonali pierwszego klasycznego przejścia tej drogi, co było jeszcze bardziej znaczącym osiągnięciem.


Sławny kompresor Maestriego (fot. Peter Ortner)

Janusz Kurczab

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum