8 marca 2013 14:29

Za nami VIII Polar Sport Skitour im. Basi German

Już po raz ósmy w Zawoi profesjonalni skitourowcy i amatorzy z całej Polski zmierzyli się na trasie o długości 11 km. Narciarze walczyli o Puchar Polar Sportu.


Na starcie (fot. Jarek Noga)

Na szczycie Mosornego Gronia w Zawoi stanęło ponad 220 zawodników. Najmłodszy miał 11, a najstarszy 65 lat. Impreza zaliczana jest również do Pucharu Polski Amatorów w Narciarstwie Wysokogórskim i na stałe wpisała się już w krajowy kalendarz zawodów skitourowych.

Ósma edycja zawodów Polar Sport Skitour im. Basi German w Zawoi to nie tylko okazja pozwalająca amatorom zmierzyć się z profesjonalnymi zawodnikami i porównać własne wyniki z najlepszymi skitourowcami w kraju, ale również wydarzenie towarzyskie, którego nie można przegapić. Dla tych, którzy nie czuli się na siłach, aby startować w zawodach, przygotowano darmowe testy sprzętu narciarskiego marki K2, Voelkl oraz Marker.

***

Zawodnicy zmierzyli się na trasie, której start i meta znajdowały się na szczycie Mosornego Gronia (1047 m n.p.m.), a cała pętla o długość 11 km mierzyła w sumie 600 m przewyższenia.

Na trasie zawodów organizatorzy przewidzieli jeden odcinek specjalny, gdzie zawodnicy musieli przypiąć narty do specjalnych uchwytów w plecakach i wspiąć się po kamieniach z pomocą liny poręczowej rozpiętej tuż obok wodospadu na Potoku Mosornym. Najwięcej problemów sprawiły im jednak twarde i szybkie zjazdy przez las, podczas których liczyły się technika i odwaga. To właśnie tam można było najbardziej stracić albo zyskać w ogólnej klasyfikacji.


Na trasie (fot. Jarek Noga)

Biorąc pod uwagę liczbę startujących zawodników z Polski, Polar Sport Skitour im. Basi German to największa tego typu impreza w naszym kraju. Na tegoroczną edycję zawodów do Zawoi zjechała również silna grupa z Czech. Nie udało im się jednak zagrozić naszej czołówce.

Najszybszym zawodnikiem na mecie okazał się Szymon Zachwieja z GP Gopr/ KS Kandahar z czasem 49 min 04 sek., wyprzedzając o 3 sekundy Marcina Pietkę reprezentującego KS Kandahar.

Wśród kobiet pierwsza na mecie zameldowała się Anna Figura z KW Zakopane przed Karoliną Grohovą z AKLVK Alpine Pro SKI TRAB team (Cz.).


Najlepsi i najlepsze w VIII Polar Sport Skitour (fot. Jarek Noga)

W ramach pakietu startowego organizatorzy przygotowali w tym roku wypalany w drewnie medal pamiątkowy, który otrzymał każdy zawodnik, a także unikatowe koszulki oraz chusty z okolicznościowymi naklejkami, a dla zwycięzców regionalne statuetki.

Wpisowe, jakie zawodnicy musieli zapłacić za możliwość startu, zostało w całości przeznaczone na powołaną przez Polar Sport fundację Na Start im. Basi German, której celem jest pomoc podopiecznym z domów dziecka.

Kilka minut po godzinie 17 impreza przeniosła się do karczmy Styrnol, gdzie odbyła się ceremonia dekoracji zwycięzców oraz losowania nagród wśród wszystkich startujących. Do rozlosowania była rekordowa, jak na takie zawody, pula nagród, której wartość wyniosła ok 50 tysięcy złotych. Czołowi zawodnicy otrzymali od głównego sponsora, firmy DYNAFIT, bony na łączną kwotę 10 000 pln oraz buty marki Scarpa.

Najszybsi na trasie:

Mężczyźni

  1. Zachwieja Szymon 0:49:04 (GP GOPR/KS Kandahar)
  2. Piętka Marcin 0:49:07 (Kandahar)
  3. Wargocki Mariusz 0:49:39 (KW Zakopane)

Kobiety

  1. Figura Anna 0:52:52 (KW Zakopane)
  2. Grohova Karolina 0:53:47 (AKLVK Alpine pro SKI TRAB team)
  3. Tasz Klaudia 0: 57:47 (KW Zakopane)

Pełne wyniki tutaj.

Piotr Krygowski
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum