27 marca 2013 09:02

Przewodnik przyrodniczy po Tatrach Polskich Tomasza Skrzydłowskiego – recenzja

Recenzowany przewodnik to drugie wydanie książki, która ukazała się w 2010 r. pod tytułem Zwierzęta i rośliny. Przewodnik po Tatrach Polskich w serii Przyroda Tatr dla turystów. Autorem jest Tomasz Skrzydłowski, dr inż. nauk leśnych, pracownik naukowy TPN i przewodnik tatrzański.

Najważniejszą różnicą w stosunku do wcześniejszej wersji jest format książki. Pierwsze wydanie to naprawdę spora “cegła” (410 stron, rozmiar 230×195 mm), w dodatku wydana na świetnej jakości papierze. Znakomicie prezentowała się na półce, wśród innych popularnonaukowych pozycji – jednak chyba nikt nie zabierał jej na górską wycieczkę.

Obecne wydanie ma już bardziej typowy format (200×130 mm), waży zdecydowane mniej i z pewnością zmieści się w plecaku każdego turysty. Mimo zmniejszonego formatu w przewodniku znalazło się miejsce dla ponad 800 barwnych fotografii.

Oczywiście, dla czytelników najważniejsza jest zawartość merytoryczna książki. Składa się ona z trzech części. W pierwszej znalazły się podstawowe informacje o środowisku przyrodniczym Tatr Polskich, ze szczególnym uwzględnieniem pokrywy glebowej (rozdział autorstwa prof. S. Skiby) i szaty roślinnej. Druga część to właściwy przewodnik – znajdziemy tu opis 28 tras (z licznymi wariantami), które obejmują niemal wszystkie znakowane szlaki w TPN.

Na końcu książki zamieszczono Atlas roślin tatrzańskich, zawierający charakterystykę ponad 300 gatunków. Tu jednak pozwolę sobie na uwagę krytyczną. Na każdej ze stron Atlasu zamieszczono opisy sześciu roślin z małymi zdjęciami (41×33 mm). Obawiam się, że na podstawie tych zdjęć niewielu turystów będzie w stanie rozpoznać poszczególne gatunki w terenie.

Charakterystyka tras podana jest w sposób usystematyzowany – przy każdej zamieszczono jej ogólny opis, czas przejścia i walory poznawcze, a także profil oraz bardzo estetyczne mapy (jednak w dość przeglądowej skali, ok. 1:75 000). Bardzo ciekawym pomysłem są ramki tematyczne, w których znajdziemy nie tylko wyczerpująco opisane zagadnienia przyrodnicze (przykładowe tematy to np. storczyki, nietoperze, sokół wędrowny, endemizm), ale także ciekawostki historyczne oraz biogramy osób zasłużonych dla ochrony przyrody i badań naukowych w Tatrach.

W celu ułatwienia korzystania z przewodnika, w opisie poszczególnych tras zamieszczono odnośniki do stron z ramkami tematycznymi dotyczącymi zjawisk i procesów przyrodniczych, które możemy zaobserwować na tatrzańskich szlakach.

Należy pochwalić autora za to, że skomplikowane zagadnienia z zakresu ekologii roślin i zwierząt oraz funkcjonowania środowiska przyrodniczego opisuje w sposób przystępny i zrozumiały dla odbiorcy, którego edukacja przyrodnicza najczęściej kończy się na etapie szkoły średniej.

Warto podkreślić, że wśród adresatów tej książki wymienieni są również przewodnicy tatrzańscy i kandydaci na przewodników. Z pewnością będzie to dla nich bardzo pomocna pozycja, śmiało mogę ją również polecić wszystkim turystom, choć trochę interesującym się tatrzańską przyrodą.

Książka dostępna jest w księgarni wspinanie.pl.

Miłosz Jodłowski
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum