18 marca 2013 16:41

Ocalić od zapomnienia. Góry – wystawa zdjęć autorstwa Tadeusza Piotrowskiego

26 marca w Gdańsku odbędzie się wernisaż wystawy "Góry", na której pokazane zostaną zdjęcia autorstwa Tadeusza Piotrowskiego.

Twórczynią wystawy jest Danuta Piotrowska, która pracowała przy odzyskaniu i odtworzeniu archiwalnych zdjęć.


Tadeusz Piotrowski na południowej ścianie K2
(fot. Jerzy Kukuczka)

***

Po ciekawej prezentacji wystawy pt. "In Memoriam" w Książnicy Pomorskiej, teraz eksponowana będzie w Gdańsku pod tytułem "Góry", a w maju w Warszawie, przy okazji XX Przeglądu Filmów Alpinistycznych w Centrum Olimpijskim pt. "Noszak 1973 – tam to się zaczęło". Noszak, bo to rocznica I zimowego wejścia na siedmiotysięcznik i udowodnienia, że człowiek możne przeżyć nawet wówczas, gdy rtęć już zamarza.

Tak wiele rzeczy i pamiątek umiera cichutko gdzieś za szafami, o ile nie zostały już zutylizowane, więc postanowiłam dać im drugie życie i pragnę zachęcić innych do tego samego. Pomysł podsunęli mi alpiniści oglądający eksponaty pokazane na wystawie w Szczecinie: "jeśli oni z takim sprzętem robili takie drogi, to jakie drogi zrobiliby z dzisiejszym wyposażeniem?". No właśnie, dzisiejszy ekwipunek też wkrótce stanie się historią!

Nie dotyczy to tylko zdjęć zrobionych przez Tadeusza i zachowanych, niestety nielicznych, eksponatów. Większość sprzętu przekazałam przed laty państwu Heenom do utworzonego przez nich w Andalsnes muzeum alpinizmu. Myślę, że szkoda, iż takie muzeum, które powinno powstać w Polsce, jeszcze nie powstało. Mam nadzieję, że to tylko chwila, moment i coś się ruszy, powstanie coś więcej niż izba pamięci.

Gdy byłam w Istebnej, z żalem oglądałam pamiątki po Jurku Kukuczce ściśnięte w maleńkiej izdebce i pielęgnowane właściwie tylko przez Rodzinę. Wszak są jeszcze amatorskie filmy, zdjęcia, negatywy i diapozytywy, artykuły prasowe, dzienniki. Są listy tych, którzy górom oddali życie oraz tych, którzy żyją, ale już wspomnieniami minionych lat. Są również tacy, którzy zachwycając się najnowszymi osiągnięciami wspinaczkowej technologii, z sentymentem odkładają "na pamiątkę" nieprzydatne "szpeje".

Wiem, że wiele osób posiada w swoich domowych, rodzinnych pieleszach przeróżne pamiątki, w tym amatorskie filmy, fotografie, negatywy, diapozytywy, stareńki sprzęt minionej epoki. Wszystko to są rzeczy zadziwiające przy dzisiejszych możliwościach technicznych.

Legendarny Wojtek Kurtyka może, co prawda, sam decydować o losie swojej epistolografii, a artysta fotografik Bogdan Jankowski o swoich wspaniałych zdjęciach, ale może już czas pomyśleć o ich przyszłości. Szczególnie, że mamy takie niepodważalne sukcesy historycznie światowej rangi. Polacy zdominowali himalaizm światowy. I jest to nasze dziedzictwo!  Trzeba je zachować od zapomnienia, zniszczenia.

To wszystko, co pokazuję na wystawie, jest już historią, ale ta historia tworzy się nadal na naszych oczach… Trzeba to zachować gdzieś w jednym miejscu.

Danuta Piotrowska
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Ocalić od zapomnienia. Góry - wystawa zdjęć autorstwa Tadeusza Piotrowskiego [2]
    Dzieki za pomysl, inicjatywe i prace wlozona w organizacje. Kiedy…

    19-03-2013
    reganclimbing