12 marca 2013 12:10

Nominacje do Złotych Czekanów 2013

Jury tegorocznej, 21. edycji Złotych Czekanów, które tworzą: Stephen Venables (przewodniczący, Wielka Brytania), Silvo Karo (Słowenia), Gerlinde Kaltenbrunner (Austria) i Katsutaka Yokoyama (Japonia), przedstawiło listę przejść roku 2012 nominowanych do tej nagrody.


Paul Ramsden w najtrudniejszej partii "Prow of Shiva" – jedno z nominowanych przejść (fot. Mick Fowler)

Spośród 72 osiągnięć alpinistycznych w 18 krajach, jury wyróżniło sześć. Są to wyłącznie przejścia dokonane w Himalajach i Karakorum. Ich autorami są alpiniści pięciu narodowości, pochodzący z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Japonii.

W oczach jury nie znalazły więc uznania polskie przejścia, aspirujące do tego najwyższego alpinistycznego trofeum – pierwsze zimowe wejście na Gasherbrum I (Adam Bielecki i Janusz Gołąb) oraz nowa droga Superbalance na Polar Sun Spire (Marek Raganowicz i Marcin Tomaszewski).

A oto nominowane przejścia:

  • Nowa droga od południa na sławny, trudny i niezwykle rzadko (ale nigdy od południowej strony) zdobywany szczyt Baintha Brakk (7285 m) w Karakorum. – Kyle Dempster i Hayden Kennedy (USA). We wspinaczce brał również udział Josh Wharton, jednak wskutek choroby został na biwaku i nie wszedł na wierzchołek.


Droga Dempster-Kennedy na Baintha Brakk
(fot. Kyle Dempster / topo Janusz Kurczab)

  • Pierwsze przejście kilkakrotnie atakowanej, dwukilometrowej północno-wschodniej ściany Mustagh Tower (7273 m) w Karakorum – Dmitrij Gołowczenko, Aleksander Lange i Siergiej Niłow (Rosja). Rosjanie w 18-dniowej wspinaczce rozwiązali problem, który od dawna przyciągał uwagę czołowych alpinistów świata.


Linia drogi "Think Twice" na wsch. ścianie Muztagh Tower
(fot. mountain.ru)

  • Trwające 18 dni pierwsze całkowite przejście dziesięciokilometrowej długości Grani Mazeno na Nanga Parbat (8126 m) w Himalajach Zachodnich, prawdopodobnie najdłuższej grani świata – Sandy Allan i Rick Allen (Wielka Brytania). Brytyjczycy zeszli do doliny flanką Diamir, dokonując także trawersowania Nanga Parbat.


Grań Mazeno na Nanga Parbat (fot. Doug Scott)

  • Pierwsze przejście eleganckiego północno-zachodniego filara (Prow of Shiva), połączone z trawersowaniem (zejście południową granią) szczytu Shiva (6142 m) w Himalajach Lahulu – Mick Fowler i Paul Ramsden (Wielka Brytania).


Prow of Shiva (fot. Mick Fowler)

  • Pierwsze przejście nigdy wcześniej nieatakowanej, dwukilometrowej południowo-zachodniej ściany Kamet (7756 m) – Sebastién Bohin, Didier Jourdan, Sebastién Moattii Sebastién Ratel (Francja). Francuzi dokonali także trawersowania szczytu, schodząc niezdobytą ścianą południową.


Francuska droga na pd.- zach. ścianie Kamet
(fot. gmhm.terre.defense.gouv.fr)

  • Yasuhiro Hanatani, Tatsuya Aoki i Hiroyoshi Manome – za pierwsze przejście południowego filara Kyashar (6769 m) o wysokości 2200 m. Na poprowadzenie tej eleganckiej linii japońscy wspinacze potrzebowali 6 dni. Powstała w ten sposób jedna z najbardziej wyrafinowanych technicznie dróg w Himalajach Nepalu.


Japońska droga na Kyashar (fot. epictv.com)

Jak podkreślono w komunikacie jury:

Wszystkie te odważne i śmiałe wspinaczki przeprowadzono w stylu alpejskim. Stanowią dobre połączenie eksploracji i trudnych, kilkakrotnie atakowanych i nigdy wcześniej nie zrealizowanych projektów nowych dróg.

Zatem, oprócz polskiego zimowego sukcesu na Gasherbrum I, sprawdziły się pozostałe moje oczekiwania, opublikowane na łamach naszego portalu w podsumowaniu roku 2012. Trudniejsze będzie wytypowanie zwycięzców, czego już nie zaryzykuję…

Uroczystości wręczenia Złotych Czekanów 2013 odbędą się w Chamonix i Courmayeur w dniach 3-6 kwietnia 2013.

Janusz Kurczab

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum