25 marca 2013 15:22

Alexander Megos prowadzi jako pierwszy 9a w stylu OS!

W niedzielę, 24 marca, Alexander Megos (Patagonia) poprowadził w Siuranie Estado critico 9a w stylu OS! Jest to pierwsze przejście tak trudnej drogi w najczystszym wspinaczkowym stylu.


Alexander Megos
(fot. Matthias Keller / www.bergleben.de)

Sukces 20-letniego Niemca jest w sumie dość zaskakujący dla środowiska wspinaczkowego. Wszak większość była przekonana, że dokonać tego może jedynie Adam Ondra.

Alex drogę poprowadził „przypadkiem” – podobno początkowo chciał spróbować pobliskiej La Rambli i co za tym idzie poprowadzić swoje pierwsze 9a+, jednak z powodu dużej liczby wiszących ekspresów i kombinacji zmienił plany i wstawił się w Estado critico.

Zapytany po sukcesie przez kustosza rejonu Toniego Arbonésa – czy ostatnie bardzo trudne miejsce dużo go kosztowało, podobno odparł, że nie bardzo nawet pamięta, jak je pokonał…


Alexander Megos podczas Kalymnos Climbing Festival
(fot. Damiano Levati / The North Face)

Estado critico to bardzo popularna linia w Siuranie. Do łańcucha wpinali się na niej tacy wspinacze jak Ramón Julián Puigblanque (autor 1. przejścia w 2004 roku) czy Nico Favresse. Pasaż został obity przez Daniego Andradę, który w 2005 również zanotował sukces na tej drodze.

Początkowa wycena drogi 9a nieznacznie została obniżona, głównie przez Nico i Daniego, którzy skłaniali się bardziej do 8c+ czy może 8c+/9a.

Do grona wspinaczy, którzy podważali wycenę drogi, dołączyli również Patxi Usobiaga oraz Adam Ondra, który zrobił ją w 2007 roku. Z drugiej jednak strony tacy mocarze jak Edu Marin, Magnus Midtboe i Enzo Oddo potwierdzali wycenę 9a bez żadnych wątpliwości.

Debatę nad trudnością Estado critico niejako zakończył Adam Ondra, który w 2010 roku podczas prowadzenia Golpe de estado (swojego pierwszego 9b, będącego prostowaniem Estado critico) urwał chwyt, co spowodowało modyfikację trudności Estado critico do pewnego 9a.

Alexander Megos pochodzi z Bawarii, zaczął się wspinać w wieku pięciu lat. Jest zdobywcą Pucharu Europy juniorów w 2009 i 2010 roku, zajął także 2. miejsce w Youth World Championship 2010 w Edynburgu. We wrześniu zeszłego roku wygrał Kalymnos Climbing Festival.

Od zawsze zadziwia swoimi przejściami w stylu Flash i OS. Wystarczy przypomnieć koniec zeszłego roku, kiedy w Red River Gorge pokonał Pure imagination 8c+ Flash oraz poprowadził The fly 9a.


Alexander Megos na  „Herkules” 9+, Frankenjura
(fot. Jorgos Megos)

Na Frankenjurze dokonał przejść takich znanych dróg Shangri-la 11- czy Hattori Hanzo 11- (obie 8c+, RP). Zwieńczeniem jego juniorskiego talentu było prowadzenie w stylu flash Raubrittera 10+/11- (8c)!

Młody Niemiec nie skupia się na razie na drogach trudniejszych, wymagających dla niego więcej pracy…

Piotr Bunsch

Źródła: desnivel

Redakcja:

Wielkie gratulacje dla Alexa!
Miejmy nadzieję, że wycena jest w miarę ustalona i nie zacznie się zaraz „karuzela” z jej obniżaniem… Biorąc pod uwagę ewentualną degradację do 8c+/9a, czy nawet 8c+, to i tak będziemy mieli do przecież czynienia z fenomenalnym przejściem. Tym bardziej, że dokonanym w jednym z najbardziej klasycznych europejskich rejonów skalnych.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    9a w 2012 OS - Adam Ondra [25]
    It should be noted that Adam Ondra in 2012 onsighted…

    25-03-2013
    gagat