27 lutego 2013 09:03

Super lista kandydatów do Złotych Czekanów

Na oficjalnej stronie internetowej Złotych Czekanów ukazała się wstępna, kompletna lista przejść, z których jury wyłoni kilka nominowanych do tej prestiżowej nagrody. Nazwana Super Big List, została przygotowana przez trzech dziennikarzy specjalizujących się w alpinizmie. Są to: Claude Gardien (magazyn “Vertical” ), Manu Rivaud (“Montagnes”) i Lindsay Griffin (“Climb” i “American Alpine Journal”).

Jak napisano na stronie, jest to reprezentatywna lista znaczących i innowacyjnych wspinaczek odbytych w 2012 roku, choć niekoniecznie dokonanych w stylu alpejskim. Podawane na niej stopnie trudności pochodzą od autorów przejść i w przypadku nowych dróg oraz pierwszych przejść klasycznych są niepotwierdzone. Lista obejmuje 72 przejścia w 18 krajach, z nich jury wybierze najbardziej znaczące, zgodnie z regulaminem Piolets d’Or.

Wśród nich są dwa przejścia polskich alpinistów:

  • Polar Sun Spire (1438 m) – nowa droga Superbalance (A4, M7+, 1300 m) na północnej ścianie szczytu wznoszącego się w otoczeniu Sam Ford Fiord na Ziemi Baffina: Marek Raganowicz i Marcin Tomaszewski, 14.04 – 7.05.2012 (styl kapsułowy, 24 dni w trudnych warunkach pogodowych).


Linia drogi “Superbalance” i zaznaczone miejsca biwaków,
północna ściana Polar Sun Spire
(fot. M. Raganowicz, topo M. Tomaszewski)

  • Gasherbrum I (8080 m) – I wejście zimowe na szczyt drogą normalną, Kuluarem Japońskim: Adam Bielecki i Janusz Gołąb – członkowie wyprawy kierowanej przez Artura Hajzera, 9 marca 2012, po wielu tygodniach spędzonych w bazie z powodu bardzo silnych wiatrów.

Teraz trzeba trzymać kciuki, żeby polskie przejścia zostały docenione przez jury, które będzie obradować w składzie czteroosobowym: Stephen Venables (przewodniczący, Wielka Brytania), Gerlinde Kaltenbrunner (Austria), Silvo Karo (Słowenia) i Katsutaka Yokoyama (Japonia).

Janusz Kurczab

Źródła: pioletsdor.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum