19 lutego 2013 10:44

Sukces ekipy Txikona na Laila Peak. Rusza akcja poszukiwawcza na Nanga Parbat

Wreszcie mamy pierwszy w tym sezonie zimowym sukces w górach Pakistanu! Członkowie hiszpańskiej wyprawy Alex Txikon i José Manuel Fernández wyszli 18 lutego z obozu II (5600 m) i po trudnej technicznie wspinaczce osiągnęli wierzchołek Laila Peak (6096 m), dokonując pierwszego zimowego wejścia na ten efektowny szczyt.


Szczytowe partie Laila Peak z obozu II (fot. Alex Txikon)

W ataku nie mógł wziąć udziału Ramón Portilla, który odmroził sobie palce podczas pierwszego szturmu. Czwarty uczestnik wyprawy Juanjo San Sebastián musiał zawrócić wkrótce po rozpoczęciu wspinaczki z powodu kontuzji kolana.

Pokonanie 500-metrowej różnicy poziomów, dzielących obóz II od wierzchołka, zajęło hiszpańskiej dwójce 10 godz., zaś zejście do obozu trwało 4 godz. Txikon i Fernández dotarli do obozu II po godz. 20 czasu lokalnego. Temperatura w czasie ataku szczytowego sięgała 35 stopni mrozu, a prędkość wiatru wynosiła 60 km/godz.

Tymczasem brak wieści od francuskiego snowboardzisty Joela Wischnewskiego, skłonił jego rodzinę do podjęcia akcji poszukiwawczej. Ostatni wpis Joela w jego dzienniku na jego stronie www.steepboard.com brzmiał:

Idę w górę. Główny filar i ściany są zbyt suche. Zamierzam spróbować filarem północno-wschodnim. Mam 3 dni. Napisał to 6 lutego. Wcześniej Francuz sygnalizował problemy ze zdrowiem – miał ostrą biegunkę.


Nanga Parbat – ściana Rupal (fot. Joel-Wischnewski)

W akcję poszukiwawczą zaangażowała się agencja Adventure Pakistan. 17 lutego do bazy Rupal dotarli trzej doświadczeni pakistańscy tragarze wysokościowi ze Skardu, w tym Kazim Sadpara – młodszy brat Nisara Husseina Sadpara, który zginął rok tenu na Gasherbrumie I. W poszukiwaniach bierze też udział Fida – przewodnik Joela oraz funkcjonariusze miejscowej policji.

Jeszcze jedna wiadomość dotarła z Pakistanu. Jak podaje portal www.russianclimb.com, rosyjska wyprawa na Amin Brakk zrezygnowała z powtarzania hiszpańskiej drogi Sol Solet i podejmuje próbą poprowadzenia nowej drogi, około 50 m na lewo. Pierwsza dwójka Siergiej Graczow i Andriej Glen rozpoczęła pracę w ścianie 15 lutego.

Janusz Kurczab

Źródła: altitudepakistan.blogspot.com, exploresveb.com, russianclimb.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum