14 lutego 2013 12:44

Nowe oblicze ścianek systemowych

Oto kolejna ciekawostka na rynku ścian wspinaczkowych. Nowość pod nazwą Frictionboard została skonstruowana przez norweską firmę Frictionwalls, a przy konstruowaniu i wyposażeniu ściany maczał palce sam Magnus Midtboe, czyli zawodnik ze ścisłej czołówki Pucharu Świata.


Frictionboard (fot. www.frictionwalls.com)

Na czym polega system? Chodziło o stworzenie pewnego standardu ściany boulderowej, która może zostać wybudowana w każdym miejscu na świecie, a dzięki zastosowaniu tych samych chwytów i internetowej wymianie informacji, można trenować na przystawkach ułożonych przez osoby z innego kraju czy kontynentu oraz dokładać swoje propozycje.

Norweską ściankę możecie obejrzeć tutaj:

Jak możemy przeczytać na stronie producentów, umożliwia ona wspinanie na około 15 m2 powierzchni, jej wymiary to 3 m x 3,2 m.

Trzeba zauważyć, że tworzenie boulderowych “standardów” nie jest nowością na wspinaczkowym rynku. W Polsce chyba najbardziej znanym rozwiązaniem tego typu jest Moonboard wymyślony przez legendarną postać brytyjskiego wspinania Bena Moona. W tej chwili w Polsce Moonboardy znaleźć można na krakowskim Parbacie czy w lubelskim “Paderewskim”.


Moonboard na Parbacie (fot. www.parbat.pl)

Na stronie www.moonclimbing.com można znaleźć listę wszystkich ścian tego typu rozlokowanych po całym świecie, opisane graficznie 400 problemów (z wykorzystaniem kilku różnych setów chwytów).

Stosunkowo najbardziej zaawansowane rozwiązane tego typu rozwijane jest przez Bułgarów z firmy X-Cult. W ich ofercie znajduje się 4,5-metrowy przewieszony grzyb, na którym gniazda chwytów zaprojektowane są w systemie X-Concept.


X System z Bułgarii (fot. www.xcultclimbing.com)

Każde gniazdo oznaczone jest numerem, dookoła znajdują się sugerowane miejsca na “spaxy” umożliwiające precyzyjne umiejscowienie nawet małych chwytów. Ściana firmy X-Cult niestety nie jest jeszcze tak popularna jak jej brytyjski odpowiednik.

Tomasz Poznański

Źródła: frictionwalls.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum