6 lutego 2013 10:51

Michał Ginszt pokonuje klasyk Cresiano – The Dagger 8B+

Przy sprzyjających warunkach pogodowych Michał Ginszt (AKW Kotłownia, adidas outdoor, Santa Cruz Team) pokonuje The Dagger 8B+, światowy klasyk rejonu Cresciano! Tym samym sprawił sobie prezent na 26. urodziny.


Michał w Zimnym Dole (fot. Maciek "Lesser" Gajewski)

Lista wspinaczy, którzy skutecznie dotykali The Dagger jest oszałamiająca – nie dość, że liczna to jeszcze nie brakuje na niej chyba żadnego wielkiego nazwiska. Czyni to problem nie tylko solidnie wycenionym, ale również niewątpliwą ikoną stopnia (nawet Traversi nie odważył się na przecenę :)

Na filmie poniżej młody Francuz Nils Favre, który również pokonał ostatnio The Dagger:

Boulder został wytyczony przez legendarnego niemieckiego wspinacza Toniego Lamprechta w 2003 roku. Choć The Dagger szybko doczekał się sporej popularności to jednak prawdziwą sławę przyniosła mu realizacja przez Dave’a Grahama wersji SD nazwanej The Story of 2 Worlds, a obwieszczonej wzorcową 8C. Chcąc nie chcąc większość śmiałków zmierzający pod “TSo2W” kończyła co najwyżej z Daggerem w kapowniku…

Co dalej Panie Michale? Chyba nie pozostaje nic innego jak dorzucić na początku 7 masywnych przechwytów… ;)

Nie próżnuje również Marcin Berger (AKW Kotłownia, adidas outdoor, Santa Cruz Team), który do wykazu dorzucił Frank’s wild years 8A+ w Cresciano oraz La Soucoupe w Chironico – kontynuując tym samym świetną dyspozycję z poprzedniego sezonu, kiedy to zaliczył cztery bouldery wyceniane na 8B (One summer in paradise, The Riverbed, Dark Sakal, Puff!Puff!).

Lubelska wycieczka do Szwajcarii trwa – czekamy zatem na kolejne wieści.

***

Historia polskich zmagań z cyfrą 8B+ jest stosunkowo krótka. Zaczęła się w roku 2003 kiedy to “nie będący w optymalnej formie” Tomasz Oleksy pokonał głośny Wrestling With An Aligator w Maltatal – wyceniony autorsko przez Klema Loskota w 1999 roku na 8B+, a przeceniony dopiero w 2002 przez Markusa Bocka. Choć wówczas jeszcze wycena Wrestling nie była do końca potwierdzona, to jednak oficjalnie Oleksy został “tylko” pierwszym Polakiem na “zachodnim” 8B.

Kolejną kartę zapisał Dominik “Demon” Kobryń, który w październiku 2005 roku na Bramie w Bobolicach, odchudzony podobno o 9 kg, wytycza połączenie z najniższych możliwych chwytów (Tengu 8B/B+) z wyjściem Rio Cannas 7B+. Całości o nazwie Tengu 2 zostaje przypisana pierwsza w Polsce pełna cyfra 8B+.

Demon dalej kontynuował swoją boulderową krucjatę i w 2009 roku zapisuje na swoje konto Gandalf il Grigio w Varazze. Otwarty w 2007 roku przez Christiana Core boulder przez pewien czas figurował pod łamaną wyceną 8B/B+, niemniej powtórzenia (m.in. Robinson, Ghisolfi) skłaniają raczej do przypisania pełnego “be plus” – co w czasach permanentnej inflacji skali trudności jest rzeczą niezwykłą.

Ostatni rozdział został dopisany przez Łukasza Dudka w Diabelskim Schronisku, gdzie jesienią 2011 roku została wytyczona linia Ali Baba zbierająca w 40 ruchach(!) nieomal wszystko, co najlepsze ma do zaoferowania kusięcka nora. Choć sam częstochowianin określił trudności na linowe 9a to jednak trzymając się tradycji wycen w rejonie przypisał dla pasażu cyfrę 8B+.

(sat)

Źródła: 8a.nu, climb.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Gratulacje! [1]
    Gratulacje!

    6-02-2013
    kondorkiewicz