4 lutego 2013 09:23

Kadzielnia – 500 ton lodu, czyli jak to się robi w Kielcach

Już po raz drugi Świętokrzyski Klub Alpinistyczny przy współpracy z Geoparkiem Kielce stworzył lodospad w rezerwacie Kadzielnia. Dzięki wylaniu setek ton wody w centrum Kielc powstało miejsce unikalne. Tegoroczny system lodospadów ma ok. 30 m wysokości i kilkadziesiąt szerokości.


Przemek „Cniach” Sieradzan na Prostych ryskach, trudności WI4+, asekuracja po spitach (fot. Przemek Klentak)

Lodospad powstał z wody pompowanej z Jeziora Szmaragdowego, które znajduje się u podnóża trawiasto-skalnych ścian tego dawnego kamieniołomu. Wyzwaniem było zbudowanie odpowiedniej instalacji, przy pomocy której woda powędrowała 30 metrów w górę i została rozprowadzona wzdłuż krawędzi ścian. Użyto do tego dwóch dużych pomp o wydajności ok. 7m3/h i 200 metrów rur. Dzięki tak rozbudowanej instalacji powstały w zasadzie trzy lodospady. Główny ma ok. 20m szerokości. Lewą część biegną właściwie 2 linie (ok. 6-8 m szerokości). Prawa część to mały i o wiele niższy lodospad. Lodowe nitki mają trudności od WI2 do WI4.


Lód w całej okazałości (fot. Przemek Klentak)

Co ważne, mimo tak ogromnego zaangażowania środków i włożonej pracy, lodospad jest ogólnie dostępny dla wszystkich chętnych. Jak mówi Arek Niźnik, przedstawiciel ŚKA:

Klub nie pobiera opłaty za lodospad, natomiast darowizna wpłacona na klub po zakończeniu wspinania będzie mile widziana. Wysokość darowizny nie jest ustalona – niech odniesieniem dla osób korzystających będzie wysokość opłat na ścianach wspinaczkowych.

Do czego serdecznie zachęcamy, tutaj znajdziecie numer klubowego konta.

Władze klubu przypominają, że:

"Każdy wspina się na własną odpowiedzialność z zachowaniem zasad bezpieczeństwa."

Świętokrzyski Klub Alpinistyczny składa najszczersze wyrazy podziękowania Geoparkowi Kielce, firmie Unimax, członkom klubu oraz kieleckiemu środowisku wspinaczkowemu, bez wsparcia których  powstanie lodospadu byłoby niemożliwe.

Przy okazji warto dodać, że w Kielcach właśnie na Kadzielni w dniach 23-24 lutego 2013 roku zostanie rozegrana 5. edycja Gier DryToolowych o Kaziową Igłę. Impreza także jest organizowana przez Świętokrzyski Klub Alpinistyczny.

Mysza

PS Niestety obecnie ze względu na warunki (wysoka temperatura) lodospad nie nadaje się do wspinania. Ale po kilku dniach mrozów (oby przyszły, oto prognoza 16-dniowa) będzie można się znowu wspinać.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum