8 lutego 2013 11:44

Bafomet – pierwsze polskie M14! Ciąg sakramencki

Michał Król (Petzl, Directalpine) i Marcin Gąsienica-Kotelnicki (TOPR) wytyczyli Bafometa, pierwszą polską drytoolową drogę o trudnościach M14.

Michał Król, Bafomet
Michał Król na Bafomet
(fot. Adam Kokot)

Bafomet biegnie w słynnej zakopiańskiej kuźni mocy a pokonanie tej długiej i wytrzymałościowej drogi wymagało prawie półgodzinnej wspinaczki. Ale oddajmy głos autorom tego świetnego przejścia. Michał Król:

"Po przejściu drogi Therion M13 (propozycja Roberta Jaspera) wiedzieliśmy, że jest możliwość poprowadzenia nowej linii o podobnych trudnościach, a nawet wyższych. Po dokładnej analizie wzięliśmy się ostro do działania. Od połowy grudnia regularnie wstawialiśmy się w projekt. Już na pierwszych metrach było bardzo trudno. Dalekie sięgnięcia, boulderowy charakter… w końcu nastapił przełom.

Udało nam się pokonać połowę drogi. Wymagało to od nas wiele zaangażowania i wysiłku… podczas wspinania złamałem nawet dziabę :)). Po rozpoznaniu pierwszej połowy, zajęliśmy się drugą częścią drogi… i tak po jakimś czasie poznaliśmy każdy chwyt i patent w dachu. Teraz potrzebowaliśmy dobrego dnia! Czyli spokoju, siły i szczęścia…

Droga oferuje ciąg trudności z dalekimi ruchami, podchwytami oraz trzema boulderami. Nie ma restu jak w przypadku Theriona (Therion na dwa resty) trudności trzymają do ostatniego chwytu…"


Robert Jasper na Therionie M13
(fot. Adam Kokot)


Marcin Gąsienica-Kotelnicki na Bafomet M14
(fot. Adam Kokot)

I Marcin Gąsienica-Kotelnicki:

"Trudne. Nic trudniejszego do tej pory nie udało nam się zrobić! Ciąg sakramencki, bez ewidentnych miejsc restowych!

Moc, wola walki i żelazny upór. Listwa i dużo żelaza! Po prostu rok Szopenowski, tzw. Żelazowa Wola!"

A na koniec Kot-letKontraKing:

Mysza

Trudności M14, notabene pokonane ostatnio także przez kobietę (Lucie Hrozová pierwszą kobietą na M14), to światowa półka w drytoolingu. Gratulacje!

Redakcja
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Filmik [3]
  Ten filmik to z gatunku "smieszne ale dla tych co…

  8-02-2013
  młody

  Bafomet biegnie w słynnej zakopiańskiej kuźni mocy [12]
  Nie jest na tyle słynna, żebym ja ją znał, albo…

  8-02-2013
  Samuel