7 lutego 2013 21:29

Adam Ondra pierwszy na La Dura Dura!

No i stało się. Pierwszym, któremu udało się poprowadzić La Dura Dura jest Adam Ondra. Media śledziły praktycznie każdy krok Ondry i Chrisa Sharmy na hiszpańskim ekstremie (ten ostatni odkrył i obił linię, po czym projekt otworzył). Już tydzień temu głośno było o bardzo zaawansowanych próbach Czecha. Wpięcie do łańcucha było jedynie kwestią czasu…


Ondra na “La Dura Dura” (fot. Bernardo Gimenez)

Jeszcze przed finałem spekulowano na temat trudności drogi. W końcu Ondra, najlepszy obecnie sportowy wspinacz na świecie, musiał przyjeżdżać do Oliany pięć razy. A napięcie, jakie towarzyszyło podczas jego prób, zwłaszcza tych ostatnich, mówi samo za siebie.

Tymczasem Ondra rozwiewa wątpliwości co do wyceny. La Dura Dura to obecnie jedna z dwóch najtrudniejszych dróg na świecie. Zdaniem 19-latka jest trudniejsza od Change, niemniej cały czas mieści się w stopniu 9b+ (choć jak dodaje, charakter Change bardziej mu pasował).

Nie ma drugiego na światowej scenie, który miałby zestaw tak mocnych przejść jak Adam Ondra. Na samym czubku czeskiej piramidki widnieją od dziś już dwie “dziewiątki b+”; La Dura Dura i wspomniana Change w niesamowitej jaskini Hanshelleren, w norweskim Flatanger (droga autorstwa Ondry z jesieni 2012). Tuż pod kreską mamy aż pięć “dziewiątek b”, w tym trzy autorskie – Golpe de Estado (Siurana 2010), La Capella (Siurana 2011), Chaxi Raxi (Oliana 2011), Chilam Balam (Villanueva del Rosario 2011), La Planta de Shiva (Villanueva del Rosario 2011).

9b+ to stopień odczarowany wciąż tylko przez jednego wspinacza. Jeśli ktoś miałby tę sztukę powtórzyć, to chyba Chris Sharma…

Brunka

Źródła: 8a.nu, ukclimbing
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  BRAWO Adaś Ondra! [6]
  mistrz, http://imageshack.us/photo/my-images/545/iiiiiiic.png/ pozamiatane ; )

  7-02-2013
  WujekCorty

  Autorskie - Golpe de Estado (Siurana 2010) ? [6]
  Z tego co wiem i co tu piszą https://wspinanie.pl/serwis/200812/18golpe_deestado9b_sharma.php to…

  7-02-2013
  fotojurek

  na szczycie piramidy są chyba dziwiątki be plus?? [2]
  jak w temacie

  7-02-2013
  Śmigacz