31 stycznia 2013 09:06

Sukces na Ulvetanna Peak (2931 m)

Międzynarodowy zespół w składzie Leo Houlding, Sean Leary, Alastair Lee, Jason Pickles, Chris Rabone i David Reeves, jako pierwszy w historii wspiął się północno-wschodnią granią Ulvetanna Peak (2931 m) na Antarktydzie.


Ulvetanna Peak z linią drogi na północno-wschodniej grani
(fot. Alastair Lee)

Po założeniu bazy tuż przed Nowym Rokiem, zespół wykopał u podstawy ściany jamę lodową, która miała pełnić rolę bazy wysuniętej i rozpoczął oblężenie północno-wschodniej grani. Zespół regularnie poręczował kolejne urabiane wyciągi na grani i założył obóz na półce u podstawy wysokiego na 400 metrów headwallu.

Ostateczny atak trwał 10 dni i zakończył się osiągnięciem wierzchołka przy temperaturze sięgającej -35C°. Choć różnica poziomów na grani wynosiła około 1100 m to długość drogi oscyluje w granicach 2 km, co w obliczu nieustannego holowania dużych ilości sprzętu nabiera szczególnego znaczenia. Licząca łącznie 35 wyciągów droga została wyceniona na E6 6b, A2.


Wspinaczka na headwallu (fot. Alastair Lee)

Jest to dopiero czwarta droga wytyczona na tym wybitnym szczycie. Pierwsze wejście miało miejsce w 1994 roku, kiedy to norweski zespół Robert Caspersen, Sjur Nesheim i Ivar Tollefsen wspiął się północno-zachodnią ścianą.

W 2006 roku ponownie Caspersen i Tollefsen w towarzystwie dwójki Stein-Ivar Gravdal i Trond Hilde przeszli północną ścianę. W końcu w 2009 roku Alexander Huber, Thomas Huber, Stephan Siegrist i Max Riechl wytyczyli na zachodniej grani Sound of Silence.

Wilan

Źródła: planetmountain
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum