2 stycznia 2013 10:10

Polscy himalaiści pokonali Felixa Baumgartnera

Renomowany amerykański portal internetowy Explorersweb jak co roku wyłonił najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie eksploracji i sportu w 2012 roku. Tytuł zwycięzcy "Best of Explorersweb 2012 Awards" przyznano za pierwsze wejście zimowe na Gasherbrum I 8068 m, którego dokonała polska wyprawa PZA pod kierownictwem Artura Hajzera. Na szczycie w dniu 9 marca 2012 stanęli Adam Bielecki i Janusz Gołąb.


Adam Bielecki i Janusz Gołąb, w tle Gasherbrum I

Portal Explorersweb jest światowym liderem na rynku mediów elektronicznych w dziedzinie ekstremalnych przygód i sportowej eksploracji oceanów, obszarów polarnych, pustynnych, przestrzeni kosmicznej i przede wszystkim gór wysokich.

Tytuł zwycięzcy przypadł Polakom, co bardzo cieszy, bo wśród nominowanych był słynny Felix Baumgartner*, człowiek który pobił za jednym razem aż 3 rekordy i wyczyn którego relacjonowały wszystkie media świata. Również przejście przez wyprawę brytyjską latem 2012 roku "odwiecznego" problemu himalajskiego – 13-kilometrowej Grani Mazeno, wyprowadzającej na szczyt Nanga Parbat 8125 m było wyczynem wyjątkowym, w równym stopniu zasługującym na tytuł zwycięzcy.

Jak napisano w uzasadnieniu, Polacy otrzymali tytuł ponieważ: byli bardzo mocni, dzielni i przełamali nowe granice, pokazali serce i sportowego ducha.

W tym samy czasie z drugiej strony wspinała się wyprawa międzynarodowa – trzech uczestników poniosło śmierć w czasie ataku na szczyt. W uzasadnieniu napisano: Nagrodę za 2012 otrzymują oba zespoły; każdy za pozostawienie swojego dowodu odwagi i spełniania marzeń w jednej z ostatnich historycznych wspinaczek himalajskich.

Wejście zimowe na wierzchołek Gasherbruma I miało miejsce w 55 dniu akcji górskiej. Było to pierwsze wejście zimowe w historii na ten szczyt i drugie w historii na ośmiotysięcznik w Karakorum. Wspinaczka zimowa w Karakorum jest szczególnie trudna z/w na huraganowe wiatry wiejące ze średnią siłą 120 km/h i ekstremalnie niskie temperatury – średnio minus 42 st. C a odczuwalne dochodzą do minus 70 st. C.

Polska wyprawa odbyła się ramach programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015", który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Sponsorem generalnym jest PKN Orlen. Program wspiera MSiT. Zimą 2012/2013 organizowana jest kolejna wyprawa, która pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zaatakuje w Karakorum Broad Peak 8047 m.

Więcej na: http://www.explorersweb.com/ i www.polskihimalaizmzimowy.pl.

***

*Wśród nominowanych do tytułu "Winner" oprócz Polaków znaleźli się:

 1. Christian Bodegren – 280-dniowa eksploracja kajakiem Ameryki Południowej z północy na południe.
 2. Erden Eruc – okrążenie kuli ziemskiej siłą własnych mięśni.
 3. Sandy Allan i Rick Allen – przejście Grani Mazeno na Nanga Parbat 8125 m.
 4. Felix Baumgartner – wykonanie skoku ze stratosfery z wysokości 39045 m.
 5. Aleks Gamme – dojście od wybrzeża do bieguna południowego i powrót do wybrzeża – bez wspomagania.

Źródła: polskihimalaizmzimowy.pl
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  NIefortunny tytuł [5]
  Nie pokonali bo z nim nie rywalizowali. Zostali wyzej sklasyfikowani.…

  2-01-2013
  $więty