15 stycznia 2013 11:16

Lama i Ortner na Spindrift zimową porą

David Lama i Peter Ortner wytyczyli w dniu 27 grudnia 2012 roku nową trudną drogę na północnej ścianie Laserz w austriackich Dolomitach Lienzkich (Lienzer Dolomiten). Spindrift (VIII- M5 WI6, 600 m), bo tak nazywa się nowość – pokonuje w prostej linii środek północnej ściany Laserz.


Peter Ortner podczas wspinaczki na “Spindrift” (fot. David Lama)

Lodowo-mikstowa w charakterze wspinaczka biegnie systemem rys i zacięć oferując dobrą rzeźbę i niestety słabe stanowiska. Austriacy próbowali wspiąć się w tej linii w poprzednim sezonie ale musieli się wtedy wycofać po czwartym wyciągu z powodu niewystarczającej ilości zabranego w ścianę sprzętu.


Wspinaczka w tytułowej pyłówce – na prowadzeniu Peter
(fot. David Lama / Facebook)

Tym razem uzbrojeni m.in. w dwa pełne zestawy mechaników nie dali się już zaskoczyć. Techniczne trudności drogi są skumulowane w dolnej części drogi, z czwartym kluczowym wyciągiem oferującym wspinaczkę w pięciometrowej przewieszonej rysie. David i Peter nie osadzili podczas swojego przejścia żadnych spitów, a w ścianie pozostawili zaledwie kilka haków i dwie kostki.

Ściana Laserz z linią "Spindrift" (VIII- M5 WI6, 600 m) (fot. David Lama)

Ściana Laserz z linią “Spindrift” (VIII- M5 WI6, 600 m)
(fot. David Lama)

Zdaniem Lamy wspinaczka na Spindrift była fantastycznym doświadczeniem, podczas którego obaj z Peterem zbliżyli się do granicy swoich możliwości. Lama i Ortner stanowią aktualnie jeden z mocniejszych zespołów wspinaczkowych mający na swoim koncie wiele niesamowitych przejść że wystarczy wspomnieć pierwsze klasyczne przejście Compressor Route na Cerro Torre.

Wilan

Źródła: planetmountain, peterortner.at
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum