9 grudnia 2012 08:01

Steve House – co za gość!

Finał soboty na 10. KFG to prelekcja znakomitego amerykańskiego alpinisty, Steve’a House’a. Świetny występ nawiązujący do tych najlepszych w historii festiwalu – Alexandra Hubera, czy choćby Seana Villanueva i braci Favresse sprzed roku.

Steve House (fot. Adam Kokot / KFG)

Steve House (fot. Adam Kokot / KFG)

To głównie zasługa ciekawej osobowości Amerykanina, naturalnego, szczerego, z poczuciem humoru, potrafiącego złapać kontakt z publicznością. Właściwie zobaczyliśmy House’a takiego, jakiego sportretował kilka miesięcy temu Piotrek Safier w artykule “Outside the Box”. Wspinacza z pasją, filozofią, ciągle poszukującego, ciągle w drodze…

Podczas prelekcji Amerykanin poprowadził nas różnymi ścieżkami i etapami swojej kariery. Znamy go głównie jako wspinacza zainspirowanego stylem alpejskim, propagatora tego stylu – jeśli nie największego, to na pewno jednego z największych. Wspinacza niezwykle ambitnego i mocnego, dokonującego przejść tej klasy, co choćby wytyczenie nowej drogi na centralnym filarze ściany Rupal na Nanga Parbat (2005). Paradoksalnie, wyzwanie jakim było pokonanie ściany Rupal było tak wielkie, że House’owi trudno było znaleźć potem kolejny cel, równie mocny. “Jeśli dałeś z siebie wszystko, co ci pozostało?” – mówił.

W 2010 roku House uległ poważnemu wypadkowi na Mount Temple w Kanadzie, który zmienił wiele w życiu amerykańskiego alpinisty. I choć nadal ma plany wspinaczkowe, to stawia sobie też inne cele (edukacja dzieci w Pakistanie, edukacja młodych alpinistów). “Góra jest środkiem, celem jest człowiek” – to słynne powiedzenie Bonattiego staje się również credo House’a.

Chyba właśnie dla takich gości warto robić festiwal…

W sobotę mieliśmy okazję posłuchać również polskich wspinaczy, w tym między innymi bardzo fajnego i wybijającego się spośród innych występu jednego z naszych skalnych liderów, Alexa Raczyńskiego. Oglądaliśmy także filmy konkursowe – polskie oraz kolejną partię produkcji zagranicznych. Były warsztaty i panele dyskusyjne.

A w niedzielę od samego rana znów napięty program. O 10.00 zaczyna się panel freeridowy Pure Powder, a o 12.00 początek wielkiego finału Mistrzostw Polski w Boulderingu. Również w niedzielę wystąpią m.in. Bernadette McDonald, Artur Hajzer i Janusz Gołąb. Całość zakończy wielka gala, na której poznamy laureatów KFG 2012.

Dużo więcej w programie na stronie www.kfg.pl.

Gorąco zapraszamy!

***

Krakowski Festiwal Górski odbywa się na Uniwersytecie Ekonomicznym (ul. Rakowicka 27). Potrwa cały weekend (7-9 grudnia).

Organizatorami są: wspinanie.pl, Góry, TKN Wagabunda i Uniwersytet Ekonomiczny.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum