12 grudnia 2012 11:47

Mistrzostwa Polski w Boulderingu – więcej takich imprez!

Spektakularnym finałem na wypełnionej po brzegi hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Dwudniowa impreza z kilku względów zapisze się w historii zawodów PZA.


Pełna hala na Uniwersytecie Ekonomicznym, zawody oglądało ponad 1400 osób na żywo, a kolejne setki
śledziły relację online; za stolikiem komentatorzy zawodów: Piotr Pustelnik i Adam Pustelnik
(fot. Adam Kokot / KFG)

***

Od trzech sezonów to właśnie podczas krakowskiego festiwalu ważą się losy mistrzowskich tytułów w tej ulubionej przez wielu konkurencji. Zanim jednak najlepsze finałowe szóstki pań i panów zmierzyły się w tradycyjnych już niedzielnych finałach, rozegrano rundy eliminacyjną i półfinałową. A jeśli chodzi o tę część imprezy, to w tym roku zmiany, zmiany zmiany…

Po pierwsze zrezygnowano z rozegrania eliminacji w gościnnych, lecz ciasnych wnętrzach koroniarskiej piwnicy na rzecz bardziej przestrzennego CW Avatar, które w krótkim czasie wyrosło na wspinaczkowo-sportowy numer jeden w Krakowie. Zawody przygotowała doświadczona ekipa Korony pod wodzą Maćka Oczko.


Pierwsze rundy rozegrano na Avatarze (fot. Avatar)

Drugą nowością, decydującą o kształcie eliminacji, była decyzja o zastosowaniu formuły open + flash. W praktyce w zawodach mógł wystartować każdy chętny (wymagane badania lekarskie obowiązywały oczywiście zawodników klasyfikowanych w Pucharze Polski), startujących nie wiązała natomiast w eliminacjach ani liczba prób, ani też czas (poza całkowitym czasem trwania rundy). Do zrobienia było 15 wymagających boulderów. Jeśli dodamy do tego zimową aurę, mniej zdziwi nas informacja o blisko 150 osobach, które zapowiedziały swój start. Ostatecznie sklasyfikowanych zostało 31 pań i 89 panów, co jest najlepszym wynikiem w historii zawodów PZA.

Kolejna ważna rzecz – w dużej mierze za jakość ułożonych boulderów odpowiadali kandydaci na konstruktorów dróg, którzy w ostatni weekend spotkali się w Krakowie na drugiej odsłonie kursu (pierwsza, „linowa” część została przeprowadzona w Tarnowie na zawodach PPJ). Kursanci pracowali pod wodzą „chiefa” kursu Marcina Wszołka oraz Tomka Dźwigonia. Specyfika avatarowych ścian pozwoliła przygotować różnorodne wynalazki – od czujnych połogów po siłowe, dachowe pasaże. Wśród zawodników przeważały pozytywne komentarze, mimo, że w porównaniu do innych tegorocznych imprez poziom był zauważalnie wyższy.

Wśród panów wszystkie bouldery zaliczyło jedynie pięciu panów, wśród pań najlepszy wynik to 12 topów. Żeby tego było mało, podmieleni eliminacyjną sesją zawodnicy stanęli w szranki w wieczornych półfinałach. Wytrwali widzowie donoszą, że półfinałowe baldery nie były równie puszczalskie co wcześniejsze (a i wspinacze nie pierwszej świeżości). Pobieżne spojrzenie na tabelę z wynikami nie pozostawia złudzeń – połowa dziewczyn w półfinale nie zrobiła żadnego boulderu (żeby znaleźć się w finale wystarczył 1 TOP w stylu flash), a wśród panów było jeszcze weselej – dwa problemy nie doczekały się żadnego topu (przynajmniej w oficjalnym czasie zawodów).


Półfinały… (fot. Wojtek Ryczer)

Wyłonione w ten to sposób szóstki finalistów spotkały się w wielkim, wieńczącym cykl Pucharu Polski finale, rozegranym na pomarańczowych ścianach postawionych przez tarnowską ekipę Koncept Oleksy.

Zawody można nazwać w pełni udanymi, jeżeli uda się stworzyć emocjonujące widowisko. I w finale na KFG emocji nie brakowało – zobaczyliśmy mnóstwo topów, widowiskowe przechwyty, a na wszystkie wzloty i upadki startujących żywiołowo reagowała publika. Dodatkowo miłym dodatkiem okazał się rodzinny komentarz Piotra i Adama Pustelników. Poniżej próba podsumowania tego, co wydarzyło się w niedzielne południe na KFG.


Czas na finał… (fot. Adam Kokot / KFG)

 

  • Finał pań

Na poczatku wrażenie małego déja vu – tak, jak przed rokiem wśród finalistek znalazły się dwie juniorki walczące o mistrzowski tytuł w swojej kategorii, czyli Olga Weber reprezentująca Koronę Kraków oraz broniąca tytułu Mistrzyni Polski Młodzieżowców w boulderingu, Karina Mirosław ze Pol-Inowex Skarpy Lublin. W roku 2012 tytuł Mistrzyni zostaje w Krakowie – Olga wychodzi na prowadzenie już po pierwszym problemie, a dla Kariny nie był to chyba najlepszy dzień – w sumie nie udaje jej się skompletować żadnego boulderu.


Karina Mirosław (fot. Adam Kokot / KFG)

Całkiem ciekawa walka wywiązuje się pomiędzy wyżej notowanymi seniorkami. Żeby stanąć na podium trzeba było ukończyć trzy z czterech problemów i w zasadzie od początku imprezy prym wiedzie Agata Wiśniewska, która walczy o drugi w tym roku tytuł mistrzowski – przypomnę, że pierwszy zdobyła w konkurencji prowadzenie na zawodach w Warszawie.

Onsight na pierwszym, a potem na kolejnych boulderach pokazuje, że chyba tylko trzęsienie ziemi mogłoby ją zatrzymać i faktycznie Agata wraca na mistrzowski tron nokautując konkurentki wynikiem: cztery topy w czterech próbach.


Agata była bezkonkurencyjna (fot. Adam Kokot / KFG)

Tymczasem kwestia kolejnych miejsc na podium wydaje się być otwarta, a na finałowym półmetku „łeb w łeb” w siostrzanym pojedynku idą Sylwia i Klaudia Buczek. O ile specjalizacja boulderowa Sylwii nie jest niczym nowym, start w finale Klaudii, jednej z naszych czołowych reprezentantek w czasówkowym Pucharze Świata jest miłą niespodzianką.

W końcu jednak górę bierze boulderowe owspinanie Sylwii i to ona staje na drugim stopniu podium – przed rokiem start dał jej 3. miejsce, może by tak więc utrzymać tendencję wzrostową w przyszłym sezonie?


Klaudia walczyła dzielnie, ale tym razem…


… to Sylwia była górą (fot. Adam Kokot / KFG)

Chrapkę na jedną z czołowych lokat poza tym miała na pewno reprezentantka Rzeszowa, Paulina Kalandyk, jednak nie udało się powtórzyć sukcesu z Zakopanego (3. miejsce) i na osłodę Paulina odbiera nagrodę za trzecie miejsce w generalce Pucharu Polski.


Najlepsza szóstka niedzielnego finału. Od prawej: Agata Wiśniewska, Sylwia Buczek, Klaudia Buczek, Olga Weber,
Paulina Kalandyk, Karina Mirosław (fot. Adam Kokot / KFG)

  • Finał panów

Męskie grono finalistów nie zaskoczyło nikogo. Co prawda zawiedli się ci, którzy liczyli na występ najlepszych po eliminacjach Kuby Jodłowskiego, Kamila Ferenca oraz nieźle startującego ostatnio Jędrzeja Kowala – niestety miejsc w finale jest tylko sześć, a po półfnałach o rozdziale ostatnich pozycji w ostatniej rundzie decydowały próby na jednym problemie…

Pierwsza istotna wiadomość jest taka: Krzysiek Szalacha z Tarnovii jest jedynym młodzieżowcem w finale, co w praktyce oznacza, że niezależnie od wyniku w finale zostaje Mistrzem Polski w Boulderingu w swojej kategorii wiekowej. Rzeszowianin zdominował rozgrywany po raz pierwszy w tym roku juniorski Puchar Polski w boulderach, wygrał wszystkie trzy edycje zawodów, występując za każdym razem w finale razem z seniorami. Tak na marginesie, przyszły sezon jest ostatnią szansą dla Krzyśka, żeby powalczyć w juniorskim Pucharze Europy. Może więc pora na nowe wyzwania?


Krzysiek Szalacha – w swojej kategorii wygrał wszystko, co
było do wygrania (fot. Adam Kokot / KFG)

Po pierwszych dwóch finałowych przystawkach na czoło tabeli wysunął się Andrzej Mecherzyński-Wiktor, późniejszy triumfator, jeszcze niepewny zwycięstwa, za to wyjątkowo skupiony i poważny, oraz Kuba Główka, doświadczony reprezentant Polski w boulderowym PŚ.


Mechanior znów najlepszy (fot. Adam Kokot / KFG)


Roman Główka (fot. Adam Kokot / KFG)

Niestety warszawiak grzebie swoje szanse na podium na dwóch kolejnych problemach. Szanse na zwycięstwo miał też oczywiście Olek Romanowski, niestety grzebie je już na pierwszych dwóch boulderach – trikowe haczenie nóg decydujące o powodzeniu ruchu do topu na pierwszym problemie okazuje się być kluczowe dla sprawy. Top na dwójce powoduje, że Olo wraca do gry, ale nawet perfekcyjne onsighty na boulderach nr 3 i 4 nie wystarczają tym razem na złoto.

W zasadzie aż trzech spośród pretendentów do 3. miejsca może się pochwalić trzema topami, tak więc decyduje znowu ilość prób. Najbardziej efektywnym wspinaczem z tej grupy zostaje Piotrek Bunsch, który dopełnia skład podium seniorów. Ze swojego występu (również trzy topy) zadowolony być powinien również Romek Główka, który najszybciej z całej stawki rozprawił się z pierwszym boulderem i miał całkiem spore szanse na podium.


Piotrek Bunsch – brązowy medalista MP 2012
(fot. Adam Kokot / KFG)

Podobnie więc jak na zawodach w konkurencji prowadzenie, tytuły mistrzowskie trafiają w ręce czyli do Agaty i Andrzeja. Jaki będzie przyszły sezon? Kto włączy się do gry, a kto z niej wypadnie? Na to odpowiemy sobie najprawdopodobniej podczas 11. KFG, na które już teraz zapraszamy.

Finał Mistrzostw Polski był po raz pierwszy transmitowany na żywo w sieci. Część nagranej relacji możecie zobaczyć tutaj:


Najlepsza szóstka panów. Od prawej: Mechanior, Olo Romanowski, Piotrek Bunsch, Kuba Główka, Roman Główka, Krzysiek Szalacha (fot. Adam Kokot / KFG)

Tak się stało, że dzięki zaangażowaniu organizatorów, PZA oraz adidasa – głównego sponsora, udało się rozegrać kolejne świetne zawody. W zasadzie każda z edycji tegorocznego boulderowego Pucharu Polski wyglądała okazale i wyróżniała się na tle rozmaitych towarzyskich imprez.

Do zobaczenia za rok!

Główny sponsor Mistrzostw Polski

***

Wyniki kobiety:

msc. imię nazwisko klub
kat. wiek.
ELIM.
PÓŁFINAŁ
FINAŁ
bonusy
top
bonus
top
bonus top próby ilość próby ilość próby ilość próby ilość
1 Agata Wiśniewska KW Toruń 13 12 4 4 3 3 4 4 4 4
2 Sylwia Buczek MKS Tarnovia 14 12 5 4 4 3 6 4 9 4
3 Klaudia Buczek MKS Tarnovia 12 11 5 4 3 2 9 4 7 3
4 Olga Weber młodz. 9 7 6 3 1 1 4 3 3 2
5 Paulina Kalandyk 13 9 6 4 1 1 7 4 4 2
6 Karina Mirosław Pol-Inowex Skarpa Lublin młodz. 11 7 6 4 1 1 9 3 0 0
7 Elena Yarowa 12 10 3 3 2 1
8 Katarzyna Ekwińska KW Toruń 12 9 5 3 2 1
9 Joanna Niechwiedowicz KS Korona Kraków 10 5 2 2 2 1
10 Katarzyna Ceran 10 9 8 4 3 1
11 Joanna Zakrzewska KS Korona Kraków 9 6 5 3 3 1
12 Marta Czajkowska UKA Warszawa 12 10 2 2 0 0
13 Karolina Kozera młodz. 9 6 3 2 0 0
14 Małgorzata Rudzińska Pol-Inowex Skarpa Lublin 12 8 5 2 0 0
15 Jagoda Wróbel 10 8 5 2 0 0
16 Magda Terlecka 8 4 1 1 0 0
17 Bogna Wilczyńska KS Korona Kraków 9 3 2 1 0 0
18 Monika Piasecka KW Nowy Sącz 9 9 3 1 0 0
19 Natalia Terlecka 8 6 0 0 0 0
20 Karolina Gurba 6 5 0 0 0 0
21 Magda Salabura 9 4 0 0 0 0
22 Olga Mącik AKW Kotłownia 3 0 0 0 0 0
23 Barbara Szumlańska 1 0 0 0 0 0
24 Katarzyna Janas 7 3
25 Agnieszka Szczepaniec 6 3
26 Patrycja Gawlas młodz. 5 3
27 Elżbieta Miśkiewicz AKG Łódź 9 2
28 Anna Wysokińska 4 1
29 Justyna Tulik Warszawa 3 1
30 Alina Ziemiańska 2 0
31 Agnieszka Krok 0 0

Wyniki panowie:

msc. imię nazwisko klub
kat. wiek.
ELIM.
PÓŁFINAŁ
FINAŁ
bonusy
top
bonus
top
bonus top próby ilość próby ilość próby ilość próby ilość
1 Andrzej Mecherzyński-Wiktor 15 15 6 3 3 2 4 4 6 4
2 Aleksander Romanowski KW Warszawa 15 15 4 3 5 2 7 4 5 3
3 Piotr Bunsch KS Korona Kraków 15 14 11 3 8 2 7 4 7 3
4 Jakub Główka UKA Warszawa 15 14 13 4 1 1 8 4 8 3
5 Roman Główka UKA Warszawa 14 13 7 2 1 1 7 3 9 3
6 Krzysztof Szalacha młodz. 14 12 7 2 3 1 5 2 6 2
7 Jakub Ginszt AKW Kotłownia 13 12 10 2 4 1
8 Jędrzej Kowal 15 15 3 2 5 1
9 Piotr Czarnecki KS Korona Kraków 15 14 7 2 5 1
10 Kamil Ferenc KS Korona Kraków 15 15 8 2 6 1
11 Szymon Łodziński UKA Warszawa młodz. 14 13 12 2 7 1
12 Jakub Jodłowski UKA Warszawa 15 15 8 2 8 1
13 Arkadiusz Smaga 14 13 4 2 0 0
14 Paweł Jelonek 15 14 8 2 0 0
15 Grzegorz Karolak 15 13 8 2 0 0
16 Michał Salawa młodz. 13 11 10 2 0 0
17 Stefan Madej 14 11 2 1 0 0
18 Piotr Ginszt KS Korona Kraków 13 11 2 1 0 0
19 Wawrzyniec Zakrzewski UKA Warszawa 14 12 3 1 0 0
20 Maciej Kalita MKS Tarnovia 15 12 3 1 0 0
21 Maciej Bukowski UKA Agama, Adidas Outdoor, Red Chili, Edelweiss, Camper, Wgórę młodz. 14 11 4 1 0 0
22 Adam Pracownik 15 12 6 1 0 0
23 Bartosz Zasadny 14 11 6 1 0 0
24 Tadeusz Sługocki 13 12 0 0 0 0
25 Tomasz Wojciechowski 13 11 0 0 0 0
26 Adrian Markowski 12 11 0 0 0 0
27 Paweł Pietrzak AKW Kotłownia 13 11
28 Jacek Matuszek 12 11
29 Adrian Chmiała 14 10
29 Maciej Dobrzański KS Korona Kraków 14 10
29 Mikołaj Nowotnik młodz. 14 10
29 Piotr Kazubski 14 10
29 Jakub Jaworski 14 10
29 Jakub Grzegulski KS Korona Kraków 12 10
35 Arkadiusz Milan 11 10
36 Bartłomiej Opiela 15 9
37 Michał Brzeziński KW Warszawa 14 9
38 Piotr Pigiel 13 9
38 Mikołaj Mielczarek 13 9
40 Kamil Gomółka 12 9
40 Bartosz Kowal 12 9
40 Łukasz Kudła 12 9
40 Łukasz Muller 12 9
40 Rafał Pawiński UKA Warszawa 12 9
45 Szczepan Podolec 11 9
46 Jarosław Kluf 11 9
46 Adam Wójcik GM PZA, Woodpecker holds, ŁKW 11 9
46 Michał Żaczek 11 9
49 Dawid Czuba 10 9
50 Szymon Tkacz 12 8
51 Mateusz Kądziołka MKS Tarnovia 11 8
51 Mariusz Majer 11 8
51 Paweł Sikora młodz. 11 8
51 Łukasz Smolec 11 8
51 Marcin Lis 11 8
56 Dawid Herman 10 8
57 Piotr Stępniak UKA Warszawa 9 8
58 Mikołaj Suwada KS Korona Kraków 10 7
58 Bartłomiej Filipowicz 10 7
60 Michał Pietrucha 9 7
60 Michał Kulpiński 9 7
62 Jakub Jasiewicz 10 6
63 Marek Szczepaniak 9 6
63 Tomasz Poznański 9 6
65 Stanisław Szydło 8 6
65 Tomasz Osypiński KW Toruń 8 6
67 Piotr Schab KS Korona Kraków 8 5
67 Karol Grębski 8 5
69 Marcin Suchar 7 5
70 Wojciech Olbryś 6 5
71 Robert Grabowicz 9 4
72 Zbigniew Żak 8 4
72 Konrad Akowacz 8 4
72 Aleksander Szczuchniak 8 4
75 Tomasz Cabała 7 4
76 Maciej Ostrowski KW Warszawa 5 4
77 Michał Opaliński 6 3
77 Mikołaj Albrycht 6 3
79 Tomasz Rybski 5 3
79 Jacek Cyranka 5 3
81 Michał Miśta KW Warszawa 7 2
82 Patryk Domagała 5 2
83 Jasiek Pałahicki 4 2
83 Bartosz Łuksik 4 2
85 Maciej Ziemiański 3 2
86 Paweł Piwko 4 1
87 Patryk Warnel 3 1
87 Tomasz Nosal 3 1
87 Mirosław Nietupski 3 1

Wyniki w excelu znajdziecie tutaj: Mistrzostwa Polski w boulderingu 2012 wyniki.

Tomek Poznański




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Podpisy pod zdjęciami [2]
    Czy podpisy pod ostatnim zdjęciem panów finalistów oraz pod wcześniejszym…

    12-12-2012
    mloskot