21 grudnia 2012 20:31

Konferencja prasowa zimowej wyprawy na Broad Peak

21 grudnia w warszawskim Centrum Olimpijskim odbyła się konferencja prasowa zimowej wyprawy na Broad Peak (8051 m), która ma wyruszyć na przełomie roku. Wyposażenie bazy wyprawy, sprzęt biwakowy, wspinaczkowy i żywność już oczekują na naszych alpinistów w tradycyjnym miejscu na lodowcu Godwin Austen.

Broad Peak jest jednym z trzech ośmiotysięcznych szczytów jeszcze niezdobytych w porze zimowej. Był on już sześciokrotnie atakowany zimą:

  • 1987/1988 – Maciej Berbeka i Aleksander Lwow – członkowie polskiej wyprawy na K2 kierowanej przez Andrzeja Zawadę – zaatakowali go w stylu alpejskim. Wyruszyli 3 marca, kolejno biwakując na wysokościach 6000, 6500 i 7300 m. 6 marca, już bez obciążenia, przy dobrej pogodzie wyruszyli w kierunku szczytu. Około godz. 15.30, jeszcze przed przełęczą Broad Col, zrezygnował Lwow. Berbeka samotnie kontynuował atak.

    Minął przełęcz i w silnym wietrze, przy złej widoczności, wspinał się skalną granią. W pewnym momencie wydawało mu się, że jest na szczycie i przekazał ten fakt do bazy. Ta nie zgłosiła żadnych wątpliwości. Tymczasem okazało się później, że zdobył nieco niższy wierzchołek, tzw. Rocky Summit (8035 m).


Maciej Berbeka był dotychczas najbliżej wierzchołka BP zimą
(fot. Janusz Kurczab)

  • 2002/2003 – Sześcioosobowa hiszpańska wyprawa pod kierunkiem Juanito Oiarzabala osiągnęła wysokość 6900 m.
  • 2006/2007 oraz 2007/2008 – Włoch Simone Moro dwukrotnie podejmował próby zimowego wejścia na Broad Peak. Towarzyszyli mu Pakistańczycy Shaheen Baig i Quadrat Ali. W czasie pierwszej próby osiągnięto obóz III (7200 m), podczas drugiej alpiniści dotarli do 7800 m.
  • 2008/2009 – Polska wyprawa kierowana przez Artura Hajzera dotarła do wysokości 7000 m.
  • 2010/2011 – Ponowna próba wyprawy Artura Hajzera. Tym razem huraganowe wiatry spędziły Polaków z wysokości 7830 m.

Konferencję prasową otworzył Artur Hajzer – kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Przedstawił uczestników i wyjaśnił, że tym razem kierownictwo wyprawy zostało powierzone Krzysztofowi Wielickiemu. Krzysztof przedstawił koncepcję taktyki i pokazał szereg slajdów ilustrujących przebieg drogi na Broad Peak oraz specyfikę wspinaczki zimowej.


Krzysztof Wielicki “egzaminuje” uczestników z przygotowań
do wyprawy (fot. Janusz Kurczab)

Slajdy dobitnie pokazywały różnicę w warunkach panujących latem i zimą na ścianach Karakorum. Kolejno zabierali głos uczestnicy wyprawy i każdemu Krzysztof zadawał to samo pytanie: jak przygotowywali się do wyprawy?

Czas, aby przedstawić skład wyprawy, która będzie liczyć 5 osób. Oto on: Maciej Berbeka (1954), Adam Bielecki (1983), Tomasz Kowalski (1985), Artur Małek (1979) i Krzysztof Wielicki (1950, kierownik wyprawy).


Od lewej: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski
i Artur Małek (fot. Janusz Kurczab)

Każdy z nich powiedział parę słów na temat swoich przygotowań i motywacji dla wzięcia udziału w wyprawie. Wszyscy zapewnili, że zrobili wiele, żeby dobrze się przygotować do tej wymagającej próby.

Pod koniec konferencji redaktor naczelna medialnego sponsora wyprawy – National Geografic Polska – Martyna Wojciechowska wręczyła Krzysztofowi Wielickiemu dwa proporczyki National Geografic z życzeniami, aby znalazły się na wierzchołku Broad Peak.


Głos ma Martyna Wojciechowska (fot. Janusz Kurczab)

Jeszcze życzenia powodzenia wyprawy złożył prezes Polskiego Związku Alpinizmu Janusz Onyszkiewicz, po czym część oficjalna konferencji została zakończona, a uczestnicy już indywidualnie odpowiadali na pytania dziennikarzy.

Janusz Kurczab

  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum