14 listopada 2012 17:08

Nowa droga na Barre des Écrins

Trzej alpiniści francuscy Maxime Bonniot, Mathieu Détrie i Pierre Labbre wytyczyli 8 listopada br. nową drogę na południowej ścianie Barre des Écrins (4102 m), najwyższego szczytu Masywu Écrins (in. Oissans) i całych Alp Delfinackich.


Barre des Écrins od pn.- zach. (fot. Janusz Kurczab)

Linia wybrana przez Francuzów prowadzi stromą depresją na lewo od południowego filara, pokonanego przez małżeństwo Jeanne i Jean Franco w sierpniu 1944 roku.


Linia nowej drogi na pd. ścianie Barre des Écrins (fot. kairn.com)

Jesienny termin wspinaczki został wybrany nieprzypadkowo – ponad 1000-metrowa depresja ma wystawę południowo-zachodnią i jest stale zagrożona lawinami kamiennymi. Trójka wspinaczy wyruszyła o godz. 4 nad ranem ze schroniska Temple Écrins. Żeby dostać się pod ścianę, która opada na lodowiec Noire, musieli przekroczyć wysoką przełęcz Col des Avalanches (3479 m), z której zejście nie było łatwe.


Najtrudniejsza partia drogi (fot. kairn.com)


Na soplu lodowym (fot. kairn.com)

Sama droga prezentowała trudności mieszane, zarówno skalne jak i lodowe. Wyceniona została na ED+, VI, 6, M6, 6b, A1+. W ścianie nowa droga pokonuje wysokość 1100 m, ale alpiniści mieli w sumie do pokonania deniwelację ponad 2000 m.

Do schroniska Temple Écrins francuska trójka wróciła o godz. 2.30, prawie 24 godz. po jego opuszczeniu.

Janusz Kurczab

Źródła: kairn.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum