Azjatycki Złoty Czekan po raz siódmy
W miniony weekend (9 listopada) w Seulu odbyła się ceremonia siódmej edycji rozdania nagród Azjatyckiego Złotego Czekana 2012 (Piolet d’Or Asia).
Członkowie zespołów nominowanych do nagrody Azjatyckiego Złotego Czekana 2012 (fot. Im Duck Yong)
W tym roku Jury w składzie:
- Kim Seung Jin (Korea), alpinista, redaktor naczelny magazynu Man and Mountain,
- Hiroshi Hagiwara (Japonia), redaktor naczelny magazynu Rock & Snow,
- Im Duck Yong (Korea), wielokrotny członek Jury nagrody Złotego Czekana,
- Denis Urbko (Kazachstan), laureat szóstej edycji nagrody Azjatyckiego Złotego Czekana,
- Kim Byung Jun (Korea), alpinista, przedstawiciel Korean Alpine Federation,
- Yu Han Gu (Korea) alpinista,
- Park Jung-hyun (Korea) alpinista.
postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody.
Otrzymali je:
- Koreańczycy Kim Chang-ho i An Chi-young za wspinaczkę na Himjung (7140 m) najwyższy niezdobyty dotychczas szczyt w Nepalu. Koreańczycy w trzydniowej wspinaczce wytyczyli na południowo-zachodniej ścianie nową drogę zmagając się z bardzo niskimi temperaturami i dużym zagrożeniem lawinowym.
- Chińczycy Zhou Peng, Lee Shuang i Yan Dongdong (ten ostatni tragicznie zginął w górach Tien-Szan) za wytyczenie nowych dróg w chińskim Syczuanie. Chodzi o drogi na północno-zachodniej ścianie Jiazi (1500 m, M6 WI3, dwa biwaki), na Little Konka (5982 m) i na Leduomanyin (6112 m).
Pozostałe dwa nominowane do nagrody zespoły to:
- Koreańczycy Choi Suk-moon, Moon Sung-wook i An Jong-Neung za wytyczenie liczącego 600 metrów długości nowego wariantu do drogi Deprivation na Denali (Alaska).
- Japończycy Kazuya Hiraide i Kei Taniguchi za pierwsze wejście w pięciodniowej wspinaczce w stylu alpejskim południowo-zachodnią ścianą Namu-nani-feng (7694 m) w Tybecie. Japończycy to laureaci nagrody Złotego Czekana w 2009 roku.
Uhonorowanie tragicznie zmarłego Dongdonga jest szczególnie ważne, ponieważ był on uważany za czołowego przedstawiciela młodych chińskich alpinistów, którzy przy realizacji swoich górskich przedsięwzięć preferowali alpejski styl wspinania. W kontekście chińskiego alpinizmu jest to ważny sygnał, że po latach mamucich wypraw działających w stylu oblężniczym obecnie dostrzegany i bardziej doceniany jest styl alpejski, dominujący wśród zachodnich wspinaczy już od dość dawna.
Podczas ceremonii nagrodę za całokształt dokonań górskich otrzymał Kazach Denis Urubko.
Wilan
Źródła: planetmountain