9 października 2012 08:04

Xięski i Pallus czyszczą Kazalnicę – pierwsze polskie powtórzenie Wędrówki dusz

Dobra warunki i żelazna konsekwencja sprawiły, że Piotr Xięski (Wiceprezes PZA) i Robert “Lama” Pallus, obaj z KW Katowice dopięli założonego celu. 6 października pokonali kolejną trudną drogę na Kazalnicy Mięguszowieckiej – Wędrówkę dusz IX+ (18 wyciągów). To dopiero pierwsze polskie powtórzenie tej drogi!


Robert Pallus na 7. wyciągu (IX+) Wędrówki Dusz

Wędrówkę dusz wytyczyli w 2003 roku Robert Paluch, Dariusz Sokołowski. Ta prawie 700-metrowa droga oferuje największą liczbę trudnych klasycznych wyciągów na całej ścianie. Droga ma 18 wyciągów, w tym 13 samodzielnych, dwa są wspólne z Filarem Kazalnicy (9. i 10.) i trzy wspólne na trawersie pod Próg Płytowy. Droga została ubezpieczona w 79 spitów i 21 haków. Większość wyciągów “otwierana” była ze zjazdu.

Wędrówka Dusz topo

W 2005 roku zespół Slavo Mitro i Matej Emby Balaz dokonał pierwszego powtórzenia Wędrówki dusz. Słowacy zaproponowali obniżenie wyceny drogi:

To ładna droga, ale nie piękna linia. Wyciąg 8. to pięcioruchowy boulder znajdujący się zaledwie metr od łatwego terenu, wyciąg 12. jest wciśnięty na siłę. Najpiękniejszy jest wyciąg 7. przecinający okap. Wydaje mi się, że droga ma trudności IX. Moja wycena najtrudniejszych wyciągów jest następująca: 6. – VIII+, 7. – IX, 8. – IX-. Pozostałe wyceny są w porządku.

Xięski i Pallus wystartowali 6 października o godz 7:07 a zameldowali się na Świeczniku o 22:15 po 15 godzinach akcji.

Zespół nie potwierdza opinii Słowaków na temat trudności drogi. Obniżony do VIII+ wyciąg szósty został przez autorów pierwszego powtórzenia pokonany najprawdopodobniej klasyczną drogą przez Mały Okap, stąd jego wycena. Pokonany oryginalnie według Piotra Xięskiego ma trudności IX- (oryginalnie IX+).

Pozostałe trudne wyciągi trzymają według nich trudności zaproponowane przez autorów pierwszego przejścia. Warto przytoczyć opis miejsca w okapie na 7. wyciągu drogi (pierwsze zdjęcie w newsie):

Wyciąg L7 prowadzący wprost pod lustro tektoniczne Wielkiego Okapu rozpoczyna się atletycznym bulderem który określa trudności całego wyciągu. Dla wtajemniczonych to klasyczny “Krzyś” – trzymając jedną rękę na obłej klamce na krawędzi płyty Wielkiego Okapu trzeba dosłownie wyskoczyć w powietrze ze stopni i jednocześnie skoordynować dołożenie drugiej ręki do chwytu. Prawdziwą Mocą wykazał się Lama, który w trzeciej tego dnia przystawce utrzymał tego “gniota” zostawiając na zawsze odgniecione ślady swoich paluchów na tym chwycie ;-). [KW Katowice]

Wędrówka dusz – wyceny trudniejszych wyciągów po trzech przejściach:

Wyciąg 2003 2005 2012
3 VI+
4 VII-
5 VII
6 IX+ VIII+ IX-
7 IX+ IX- IX+
8 IX+ IX- IX+
12 VIII-
16 VII

Zespół Piotr Xięski i Robert Pallus konsekwentnie zebrał najlepszy wykaz przejść na Kazalnicy. Brawo!

Mysza

Źródła: KW Katowice

Wędrówka dusz IX+, 6.10.2012
Piotr Xięski, Robert Pallus

 • L1-L5 RP Zn, 1push – Xięski + Pallus
 • L6 RP PP – Xięski (wycena IX-)
 • L7 RP PP – Pallus (wycena IX+)
 • L8 RP PP – Pallus (wycena IX+)
 • L9 – L15 RP Zn 1push – Xięski
 • L15 – L18 OS – Xięski

Więcej zdjęć i opis na stronach KW Katowice.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Wędrówka Dusz [2]
  Gratulacje , Panowie ! http://www.kw.katowice.pl/node/497

  8-10-2012
  d_podarek

  Nie ma prawa mieć 700 metrów! [34]
  Jak w tytule, jak coś to mogę to wykazać niezależnie;)…

  9-10-2012
  andrzej