10 października 2012 09:39

Francuzi przechodzą południowo-zachodnią ścianę Kamet (7756 m)

Członkowie francuskiej Groupe Militaire de Haute Montagne Sébastien Bohin, Didier Jourdan, Sébastien Moatti i Sébastien Ratel przeszli w alpejskim stylu niezdobytą dotąd południowo-zachodnią ścianę Kamet (7756 m) w Indiach.


Kamet z zaznaczoną linią drogi "Spicy Game"
(fot. gmhm.terre.defense.gouv.fr)

Cały zespół francuski liczył siedmiu członków i poza wspomnianą wyżej czwórką w wyprawie brali udział Lionel Albrieux, Arnaud Bayol i Antoine Bletton. Francuzi osiągnęli bazę na 5300 m 12 września i kilka dni później rozpoczęli aklimatyzację na Mana Northwest (7092 m). Niestabilne warunki nie pozwoliły im na dłuższe przebywanie na dużej wysokości, ale po powrocie do bazy otrzymali obiecującą prognozę.

Cała siódemka wyruszyła do bazy wysuniętej pod cel główny wyprawy – Kamet (7756 m) – gdzie zadecydowali, że czwórka Bohin-Jourdan-Moatti-Ratel zaatakuje w stylu alpejskim niezdobytą południowo-zachodnią ścianę, a trójka Albrieux-Bayol-Bletton postara się o pierwsze wejście w stylu alpejskim zachodnią granią Kamet.

Zespół Albrieux-Bayol-Bletton wspiął się ostatecznie w skrajnie lewej części zachodniej ściany i pod koniec pierwszego dnia osiągnął wysokość 6600 m. Niestety z powodu problemów z łącznością z drugim zespołem postanowili nie kontynuować wspinaczki i powrócili do bazy.

Tymczasem zespół na południowo-zachodniej ścianie przeszedł śnieżne pola do pierwszego biwaku, poniżej skalnej bariery na lewo od centralnego żlebu. Następnego dnia zespół wytrawersował do tego żlebu i w ciągu dwóch dni, podczas których pokonywał strome śnieżne odcinki przecinane trudnymi pokrytymi lodem skalnymi ściankami, wyszedł na południową grań na wysokości ok. 7500 m. Tu Francuzi zaliczyli czwarty biwak.


Wspinaczka w ścianie (fot. gmhm.terre.defense.gouv.fr)

Trudności w ścianie zostały ocenione na 5+, 90° (z przewieszonymi fragmentami), które prowadzący pokonał ciągnąc za sobą swój plecak. Piątego dnia akcji Francuzi przeszli ostatnie 270 m południowej grani do wierzchołka i jeszcze tego samego dnia zeszli do biwaku na grani. Następnego dnia, częściowo zjeżdżając i schodząc południową granią, dotarli do bazy. Cała akcja baza-szczyt-baza zajęła im 6 dni (21-26 września). Droga została nazwana Spicy game i wyceniona na ED1.

Kamet został zdobyty po raz pierwszy w 1931 roku przez członków brytyjskiej ekspedycji, którzy osiągnęli wierzchołek przez północno-wschodnią ścianę z lodowca East Kamet. Był to w owym czasie najwyższy na świecie szczyt, na którym stanął człowiek.

Wilan

Źródła: thebmc.co.uk

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum