24 października 2012 12:56

Dwa powtórzenia tatrzańskiego ekstremu Jet Stream X-/X

Jet Stream X-/X, nominalnie jedna z najtrudniejszych dróg Tatr, otrzymała kolejne dwa przejścia klasyczne za sprawą zespołów Jozef Krištoffy i Martin Kováč oraz Miro Pet’o i Matúš Kostka.


Południowo-wschodnia Jastrzębiej Turni
(fot. Jozef Krištoffy)

Jet Stream biegnie południowo-wschodnią ścianą Jastrzębiej Turni. Droga została wytyczona jako hakówka w 2000 roku przez Martina HeugeraIvana Štefanský’ego i otrzymała wycenę VI A3+. Była to w tamtym czasie najtrudniejsza technicznie hakówka w Wysokich Tatrach.

W 2005 roku w stylu AF pokonują drogę Dušan Stoupa Janák i Jan Kreisinger. Tak pokonane dwa kluczowe wyciągi otrzymują wycenę IX+ i IX.

Dwa lata później Dušan wraca na drogę i dokonuje pierwszego przejścia RP, po którym proponuje wycenę X-/X, uzupełniając ją o dopisek E4/5 w sześciostopniowej skali ryzyka, zaproponowanej przez Roberta Jaspera. Droga ma w sumie 5 wyciągów: V+, VIII-, X-/X, IX+, VI.

Jet Stream

Pierwszego powtórzenia drogi dokonali 28 sierpnia tego roku Jozef Krištoffy i Martin Kováč, a drugiego zaledwie parę dni temu (20 października) Miro Pet’o i Matúš Kostka.


Miro Pet’o na 3. wyciągu drogi
(fot. arch. Miro Pet’o)

Przy okazji powtórzeń Jet Stream, anonsowanej przez niektórych słowackich wspinaczy jako najtrudniejsza tatrzańska linia, Miro Pet’o próbował zwrócić uwagę na inne tatrzańskie linie, które według niego mogą w rzeczywistości na to miano zasługiwać.

Słowak przede wszystkim podkreśla, że Jet Stream to bardzo krótka droga i jej trudności kumulują się na dwóch wyciągach (25 i 15 metrów) i można ją pod tym kątem porównać do Proszę się wspinać X-/X na Kościelcu (2009, Marcin Gąsienica-Kotelnicki i Dariusz Kałuża).

Miro, biorąc pod uwagę ciąg trudności, miano "najtrudniejszej" nadałby raczej kombinacji Misterium Nieprawości Extension, jaką Juro Repčík i Jožo Krištoffy poprowadzili w 2008 roku na Mnichu. Linia ta to połączenie dróg Metallica i Misterium Nieprawości, które daje 7 wyciągów trudnego wspinania, z najtrudniejszym wyciągiem na końcu drogi: IX, VIII, IX+, VIII+, IX+, VIII, X-.

Mysza

Źródła: jamesak
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum