4 października 2012 16:20

Change – najtrudniejsza na świecie? Adam Ondra prowadzi swój projekt we Flatanger

Gorąca wiadomość nadeszła z jaskini Hanshelleren w norweskim Flatanger, gdzie Adam Ondra od kilku miesięcy pracował nad swoim mega projektem. Dziś, po dniu restu, wykorzystując niezłe warunki (wreszcie w miarę suche chwyty), Czechowi udało się ów  projekt poprowadzić. Dla całości zaproponował kosmiczną wycenę 9b+!


Ondra w jaskini Hanshellaren (fot. Miroslav Minarik)

Jako że Adam jest zaprawiony w stopniu 9b (ma aż pięć takich dróg na koncie*, notabene dokładnie tyle co Chris Sharma), należy przyjąć, że norweska nowość o nazwie Change rzeczywiście na taką wycenę zasługuje. A to oznaczałoby, że być może powstała najtrudniejsza sportowa droga na świecie. Poczekajmy jednak na komentarz samego Adama i więcej szczegółów o samej linii.

Na chwilę obecną wiadomo, że Change składa się z dwóch części – łącznie 55 metrów. Drogę można podzielić na dwa wyciągi. Pierwszy, o czym pisaliśmy, Ondra przeszedł już w lipcu tego roku i postawił przy nim cyferkę 9a+/b (drogę zrobił wówczas, jak podkreślał, na zupełnych odlotach). Druga partia, po wyraźnym reście, ma około 9a.

Adamowi we Flatanger towarzyszył z kamerą Petr Pavlícek. Przejście Change znajdzie się w nowej produkcji czeskiego filmowca.

Drogi 9b w dorobku Adama:

2011Chilam Balam, Villanueva del Rosario, Hiszpania
2011 – Chaxi Raxi (pierwsze przejście), Oliana, Hiszpania
2011La Planta de Shiva (pierwsze przejście), Villanueva del Rosario
2011 La Capella (pierwsze przejście), Siurana
2010 – Golpe de estado, Siurana

Brunka

Źródła: ukclimbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Change - najtrudniejsza na świecie? Adam Ondra prowadzi swój projekt we Flatanger [12]
    Wreszcie coś trudnego Panie Adamie :) !!!

    4-10-2012
    Birbag