W niedzielę zakończyły się 8. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem

Tegoroczny festiwal w Zakopanem był wyjątkowy z racji połączenia imprezy ze
spotkaniami z teamem sportowców marki adidas, w tym m.in. z Thomasem Huberem, Tomasem Greksakiem, Barbarą Zangerl, Martinem Krasnaskym, Lukasem Irmlerem, Reinhardem Kleindlem, Olafem Obsommerem oraz Adamem Pustelnikiem. Nie zabrakło także innych gwiazd świata wspinaczkowego, w tym Ines Papert, Bernadette McDonald, czy polskich himalaistów i alpinistów: Krzysztofa Wielickiego, Adama Bieleckiego i Aleksandry Dzik.

Spotkania z Filmem Górskim trwały od środy 5 września do niedzieli 9 września. Przez pięć dni Zakopane żyło kinem górskim, wspinaczką, slacklinem i highlinem.


Adam Pustelnik i Thomas Huber (fot. Marcin Nowogródzki)

***

  • adidas outdoor tour

Warto na wstępie zauważyć, że adidas outdoor tour rozgrywał się nie tylko w Zakopanem, ale także w bardziej outdoorowych warunkach. Sportowcy z teamu adidasa zaprezentowali dziennikarzom swoje umiejętności także w Niżnych Tatrach na Słowacji, w Dolinie Demianowskiej.

Spotkanie odbyło się w dniach 4 i 5 września, a jego ramach mieliśmy okazję obserwować wspinaczkowe poczynania Beata Kammerlandera, Barbary Zangerl i Martina Krasnyaskiego, zmagania na górskich kajakach dwóch mistrzów tej dyscypliny – Olafa Obsommera i Sama Suttona, a także zapierające dech w piersiach pokazy na highlinie w wykonaniu Lukasa Irmlera i Reinharda Kleindla. Również dziennikarze próbowali swoich sił w raftingu, na slacklinie, czy we wspinaniu.

Kontynuacją tych wyzwań miała być sobotnia wspinaczka Barbary Zangerl i Martina Krasnyaskiego na wschodniej ścinanie Mnicha. Austriaczka miała dokonać pierwszej kobiecej próby pokonania drogi – Metallica IX-, Martin według planu również miał się zmierzyć z tą drogą lub spróbować swoich sił na legendarnej drodze – Wariant R. Wspinaczom miała towarzyszyć ekipa filmowa i grupa dziennikarzy.


Barbara Zangerl w Morskim Oku (fot. Piotr Turkot / wspinanie.pl)

Tatry jednak pokazały gościom kapryśne oblicze – padający od rana deszcz uniemożliwił wspinaczkę i po kilku godzinach oczekiwania w schronisku ogłoszono powrót do Zakopanego. Po południu za chmur wyjrzało słońce, a w niedzielę niebo rozchmurzyło się już zupełnie.

Zanim jednak pogoda poprawiła się, pod znakiem zapytania stał też highline, rozwieszony między bankiem PEKAO S.A., a hotelem Gromada na zakopiańskich Krupówkach. Ostatecznie jednak wszystko szczęśliwie się zakończyło i Lukas Irmler wraz z Reinhardem Kleindlem zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności tłumnie zebranym widzom.


Highline na Krupówkach (fot. Aneta Żukowska / 4outdoor.pl)

W ramach zakopiańskiej edycji adidas outdoor tour miały także miejsce liczne prelekcje z gwiazdami z teamu marki. Występy poprowadzone przez Adama Pustelnika były poszerzone o jego krótkie wprowadzenie i wywiady ze sportowcami. Barbara niestety nie mogła opowiadać o wspinaczce na Mnichu, jednak dzięki temu być może będziemy mogli ją jeszcze gościć w naszych Tatrach. Publiczności powiedziała:

Wspinaczka na Mnichu się nie udała, ale mam nadzieję, że jeszcze tu wrócę. Lubię granit, a Mnich to w dodatku długi drogi pełne technicznego wspinania.

Barbara Zangler, przez wielu wciąż kojarzona przede wszystkim z boulderingiem, obecnie święci triumfy we wspinaniu wielowyciągowych. Przy czym przejście od wspinania na małych formach do długich dróg zajęło jej zaledwie rok przygotowań. Jak mówi:

W boulderingu skupiasz się na pojedynczych, trudnych ruchach, drogi wielowyciągowe to zupełnie inne wspinanie, podczas którego naprawdę nie chcesz odpaść, a do tego musisz mieć ogromną wytrzymałość.

Festiwalowa prezentacja Barbary dotyczyła sukcesów z tego roku, czyli przejścia Délicatessen 8b na Punta d’u Corbu na Korsyce, Super Cirill 8a/8a+ na Parete di Sonlerto w Ticino oraz pierwszego kobiecego przejścia drogi End of silence (8b+, 350 m), na ścianie Feuerhöndl (Alpy Berchtesgadeńskie). Tę ostatnią drogę Barbara poprowadziła w ubiegłym miesiącu:

To był największy z moich tegorocznych projektów. Ta droga to techniczne wspinanie po małych chwytach, czyli właśnie to, co lubię najbardziej.

Po występie Barbary mieliśmy okazję oglądać prawdziwy Thomas Huber Show. Thomas na wstępie przedstawił się jako 45-letni, żonaty, ojciec trójki dzieci. Pogratulował też przejścia End of Silence Barbarze. Według wstępnego planu organizatorów Thomas miał zaprezentować swoją wspinaczkową moc na Jarońcu. Jak się jednak okazało, wspinacz kontuzjował się podczas wchodzenia do basenu na Ibizie, gdzie spędzał urlop wraz z rodziną.


Tu w towarzystwie zawodniczek adidas Zako Boulder Power (fot. Aneta Żukowska / 4outdoor.pl)

Podczas swojej prelekcji opowiedział o wyprawie do Patagonii z 2011 roku, jednak dużo ciekawsze były jego odpowiedzi na pytania o ostatni sukces braci Huberów, którzy wraz z Mario Walderem, 9 sierpnia uklasycznili Bavarian Direct na Mount Asgard. 28-wyciągową linię wycenili na 5.13b.

Publiczność pytała także o kolejne bicie rekordu na The Nose. Thomas odpowiedział:

Każdy rekord jest do pobicia. Jeśli wrócimy na The Nose znowu możemy pobić rekord. Jednak zakładam, że w ciągu roku nasz rekord pobije z kolei Hans Florine. Chyba musimy poczekać aż się zestarzeje – zakończył ze śmiechem i dodał – Na razie planuję leczyć nogę, potem może jakieś sportowe wspinanie z przyjaciółmi, a następnie być może wrócę do Patagonii.

  • Papert, McDonald i Bielecki

W ramach zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim o swoich ostatnich wyprawach opowiadała także Ines Papert. Jak powiedział Adam Pustelnik – jest to jedna z nielicznych kobiet we wspinaniu, która tak dużo eksploruje i wspina się lodowo.


Ines Papert (fot. Piotr Turkot / wspinanie.pl)

Ines natomiast przyznała:

W lodzie czuję się naprawdę komfortowo, kiedy udaje mi się zrobić jakąś ładną drogę, czuję, że mogłabym płakać ze szczęścia.

Nie obeszło się bez śpiewania – Ines zaintonowała kilka wersów bawarskiej piosenki, która towarzyszy jej podczas długich godzin oczekiwania na dobrą pogodę podczas wypraw.

Spotkania gościły również autorkę książki „Freedom Climbers” (w polskim wydaniu – „Ucieczka na szczyt”), czyli Brenadette McDonald, która wraz z Krzysztofem Wielickim, Darkiem Załuskim, Przemysławem Piaseckim i Adamem Bieleckim, dyskutowała o złotej erze polskiego himalaizmu.

Utalentowany himalaista młodego pokolenia, Adam Bielecki, miał też własną prelekcję. Podczas wystąpienia mówił o swoim dotychczasowym największym sukcesie, czyli pierwszym zimowym wejściu na Gasherbrum I, którego dokonał wraz z Januszem Gołębiem w marcu 2012 roku.


Adam Bielecki (fot. Aneta Żukowska / 4outdoor.pl)

Swoją niezwykle ciekawą historię zakończył obiecująco:

Absolutnie nie czuję się spełniony jako himalaista, planów i celów mam dużo. Najbliższy z nich to zimowe wejście na Broad Peak, pod przewodnictwem Krzysztofa Wielickiego.

Trzymamy kciuki! 

  • Kino górskie i podróżnicze

Gdy na festiwalowej scenie trwały prelekcje, w kinie odbywały się pokazy filmowe. Jury w składzie: Bernadette McDonald, Krzysztof Kokoryn, Mirella Kurkowska, Piotr Morawski i Dariusz Załuski, oceniło 27 obrazów zgłoszonych do konkursu.

Grand Prix otrzymał film „Sztuka Wolności” w reżyserii Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza. Film ten opowiada pokoleniu polskich alpinistów, którzy pomimo, a w pewnym stopniu dzięki PRL’owskiej rzeczywistości, dokonali swoich największych sukcesów w najwyższych górach świata.

Jury zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia filmowi „Verticalemente Demodé” w reżyserii Davida Carrari. Jak zauważono, film pokazuje wspinaczkę w oryginalny i ekspresyjny sposób przy zachowaniu eleganckiej i oszczędnej formy i stylu.

Nagrodę Młodzieżowego Jury i jednocześnie Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane otrzymał film „Good Bye Tibet” w reżyserii Marii Blumencron. Jak ocenili jurorzy:

Film w poruszający sposób pokazuje niebezpieczną drogę do wolności tybetańskich dzieci. Jesteśmy świadkami tragedii rodzin, które za cenę rozłąki starają się zachować ciągłość tradycji i tożsamość kulturową.

Publiczność swoją nagrodę przyznała filmowi „Vertical Sailing Greenland” w reżyserii Seana Villanueva. Obraz ten został także uhonorowany Nagrodą Naczelnika TOPR, za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach. Obraz ten oceniono jako:

Pełen życia i energii film, tętniący humorem i muzyką. Wyraziste postaci wprowadzają nas w świat niezwykłych przygód w otoczeniu dzikiej i pięknej przyrody.

Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za najlepszy film, który pokazuje więź człowieka z naturą, otrzymał film „Erthard Loretan: wdychając zapach nieba” w reżyserii Benoit Aymon. Jest to portret człowieka, który całe życie poświęcił górom. Ten jeden z najwybitniejszych wspinaczy górskich unikał rozgłosu medialnego. Jako przewodnik uczył ludzi miłości i szacunku do gór, aż do czasu jego przedwczesnej i tragicznej śmierci w wieku 52 lat.

  • adidas zako boulder power

Siódme zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power w tym roku odbyły się pod sztandarami marki adidas. Dzięki głównym sponsorom zawodów stawka tegorocznych zmagań była wyjątkowa. Oprócz nagród finansowych ustalonych według standardów Polskiego Związku Alpinizmu, zawodnicy otrzymali wysokie gratyfikacje od adidas outdoor na sumę 5 tysięcy złotych. Kolejną nagrodą były produkty ze sportowej kolekcji adidas Terrex w kategoriach seniorskich (1-6) oraz młodzieżowców (1-3).


adidas Zako Boulder Power (fot. Piotr Turkot / wspinanie.pl)

Eliminacje zawodów odbyły się w sobotę, 8 września, zaś półfinały i finały w niedzielę, 9 września. Zacięta walka o zwycięstwo trwała do późnych nich godzin wieczornych. Zwyciężyli Sylwia Buczek (MKS Tarnovia) i Aleksander Romanowski (KW Warszawa). Szersza relacja z zawodów już wkrótce.

***

Aneta Żukowska




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    wszystko pięknie, ale... [2]
    jak zwykle pojawia się pytanie gdzie można obejrzeć uczestniczące w…

    12-09-2012
    figofago