25 września 2012 10:33

Tragedia na Lho La w kolejnym Alpinist

Redakcja amerykańskiego „Alpinista” postanowiła przypomnieć jeden z najbardziej tragicznych epizodów w historii polskiego himalaizmu. 27 i 28 maja 1989 roku na przełęczy Lho La (6026 m) śmierć poniosło 5 członków wyprawy na Everest. Autorami komiksu „The Lho La Tragedy: Beginning of the End” są Bernadette McDonald, Jerzy Porębski i Ewa Łabaj (rysunki).

Celem zakończonej tragicznie wyprawy było wytyczenie nowej drogi na Mount Everest. Polacy atakowali wierzchołek przez południową część (6408 m) Khumbutse i przełęcz Lho La (6026 m), a w górze przez Kuluar Hornbeina (obóz V).

Skuteczny atak szczytowy (z użyciem tlenu) podjęli Eugeniusz Chrobak i Andrzej Marciniak. 24 maja o godzinie 20 stanęli na wierzchołku.

W obozie na przełeczy Lho La na zespół szturmujący czekali Mirek Dąsal i Mirek Gardzielewski, a z dołu doszli Zygmunt A. Heinrich i Wacław Otręba.

27 maja wszyscy opuścili Lho La i o godz. 10 weszli w kuluar w dolnej części stoków Khumbutse. Około godziny 13 kuluarem zeszła wielka lawina, która zniosła wszystkich wspinaczy. Dąsal, Gardzielewski i Otręba zginęli na miejscu, w pół godziny później nie żył także Heinrich.

Genek Chrobak ze złamaną nogą i w szoku oraz ocalały Marciniak zabiwakowali na miejscu tragedii. Następnego dnia rano zmarł Chrobak, a Andrzej Marciniak zdołał dotrzeć (oślepły w lawinie stracił okulary) do wyposażonego w żywność i gaz obozu I (5850 m).

Akcja ratunkowa ruszyła 29 maja, grupa cofnęła się jednak z powodu lawin. Inicjatywę przejął przebywający w Katmandu Artur Hajzer, który zorganizował mały zespół ratowniczy. Po 55 godzinach podróży i podejścia, ratownicy dotarli do Andrzeja Marciniaka. 2 czerwca był on już w Katmandu.

Alpinist nr 40 ukaże się na początku października tego roku.

Bernadette McDonald, autorka „Ucieczki na szczyt„, książki przypominającej złotą erę polskiego himalaizmu będzie gościem 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum